Unizeto Technologies aktywizuje działalność na rynkach zagranicznych

Firma została członkiem założycielem organizacji non-profit Partnerstwo Wsparcia Transgranicznego Elektronicznego Obiegu Dokumentów, zarejestrowanej w Moskwie.

"Podstawowym celem Partnerstwa jest wspieranie zastosowań podpisu elektronicznego i systemów elektronicznego obiegu dokumentów w międzynarodowych kontaktach gospodarczych, kontaktach obywateli, przedsiębiorstw, organizacji i administracji oraz reprezentowanie interesów członków Partnerstwa działających w obszarze technologii informacyjnych" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Partnerstwo stawia przed sobą za cel m.in.: rozwój biznesowych i administracyjnych zastosowań Internetu i podpisu elektronicznego, interoperacyjność narodowych infrastruktur klucza publicznego PKI, współpracę z organizacjami międzynarodowymi.

Członkami założycielami Partnerstwa są także: Millennium Bank (Moskwa), Międzynarodowy Kongres Przemysłowców i Przedsiębiorców (Moskwa), Kryptopro (Moskwa), ANK (Sankt Petersburg) oraz Międzynarodowa Asocjacja Regionalnych Związków Promocji Eksportu Produkcji Rolnej (Tallin, Estonia). Statut Partnerstwa przewiduje możliwość przyjęcia nowych członków i tworzenia oddziałów w innych krajach.

Źródło - Unizeto Technologies

Aktualizacja: 09 stycznia 2008 14:50

Rozmowa z Andrzejem Bendig-Wielowiejskim, prezesem zarządu Unizeto Technologies.

Unizeto Technologies aktywizuje działalność na rynkach zagranicznych
Czy Unizeto Technologies będzie sprzedawać swoje certyfikaty na rynku rosyjskim?

Temat jest skomplikowany. Na tzw. certyfikaty kwalifikowane w Federacji Rosyjskiej zgodnie z ustawodawstwem rosyjskim, są wymagania nie zawsze odpowiadające wymaganiom stawianym przez ustawodawstwo Unii Europejskiej. Istnieje jednak duży rynek certyfikatów niekwalifikowanych, na którym są firmy międzynarodowe świadczące usługi certyfikacyjne i inne związane z podpisem elektronicznym oraz transgraniczną wymianą dokumentów elektronicznych. Nie ukrywam, że się temu z zainteresowaniem przyglądamy.

Czy na rynku rosyjskim jest szansa na szybszą popularyzację podpisu elektronicznego niż w Polsce?

Przewiduję podobne tempo rozwoju rynku, zakładamy jednak, że rosyjski rynek usług certyfikacyjnych związanych z e-podpisem może zacząć przyspieszać. To okaże się w połowie 2008 r. W znacznym stopniu zależy to od tamtejszego ustawodawstwa i rozwoju usług elektronicznych w sektorze administracji publicznej i biznesie.

Jak ten rynek wygląda w Rosji?

Ustawa o podpisie elektronicznym w Federacji Rosyjskiej została podpisana przez Prezydenta FR 10 stycznia 2002 r. i podobnie jak Ustawa o podpisie elektronicznym w Polsce wprowadziła pojęcie e-podpisu równoważnego z podpisem własnoręcznym. W Rosji istnieje obecnie wiele centrów certyfikacji. Jest też - podobnie, jak w Polsce i w Niemczech - tzw. centralny root. Ministerstwo Komunikacji i Informatyki FR prowadzi państwowy rejestr certyfikatów i centrów certyfikacji świadczących usługi publicznie. Nie można, więc powiedzieć, że ten rynek dopiero powstaje. Bardziej pasuje stwierdzenie, że "rozwija się", gdyż jest już wiele zastosowań praktycznych np. w sektorze podatkowo-skarbowym, gdzie wykorzystuje się certyfikaty kwalifikowane i niekwalifikowane.

Rozmawiał Adam Jadczak

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200