Unixowe ewolucje

Hewlett-Packard, od wielu lat oferujący system HP-UX, zawarł umowę w Santa Cruz Operation, której celem jest wspólne opracowanie Unixa nowej generacji (NGUS) dla procesorów PA-RISC i Merced. Obie firmy uzgodniły wspólny zestaw wywołań systemowych (API), który ma stanowić spoiwo łączące oferowane przez nie rozwiązania. Jednocześnie HP prowadzi prace nad nową wersją 11 systemu HP-UX, która ma mieć wbudowaną 64-bitowość do jądra systemu. "System ten powinien być dostępny już na jesieni tego roku" - mówi Paweł Polok z Hewlett-Packard Polska. HP, który według badań rynkowych International Data Corporation (IDC) posiada na świecie największy udział w rynku systemów unixowych, uważany był za firmę, która w największym stopniu może przyczynić się do ujednolicenia Unixa i stworzenia wraz z innymi silnego obozu przeciw Windows NT. Od marca br., tj. od daty zawarcia porozumienia o współpracy między HP a Microsoftem, większość firm, w tym SCO, zaczęło wątpić w dalsze zaangażowanie Hewlett- Packarda na rzecz wzmocnienia pozycji rynkowej Unixa. Przedstawiciele firmy stanowczo zaprzeczają temu, twierdząc, że tegoroczne nakłady na rozwój oprogramowania i sprzętu unixowego będą najwyższe w historii koncernu.

Firma Sun Microsystems przechodzi na 64-bitowego Unixa w rozłożonych w czasie etapach, w których stopniowo do systemu Solaris zaczyna wprowadzać elementy 64-bitowe. W ten sposób pojawiła się możliwość współpracy z 64-bitowym sprzętem, obsługa 64-bitowej wymiany danych pomiędzy pamięcią a dyskami czy wreszcie obsługa plików o bardzo dużych rozmiarach (rzędu 1 TB). "Wersja 2.7 systemu Solaris powinna być już w pełni 64-bitowa" - zapewniają przedstawiciele Suna.

Własne plany wprowadzenia 64-bitowych wersji Unixa mają także inne firmy, która na ogół proces transformacji także chcą prowadzić etapowo. Należą do nich: IBM, Data General, Siemens-Nixdorf. Jednocześnie wszystkie one, podobnie jak Digital i HP, przeznaczają duże nakłady na tworzenie rozwiązań dla Windows NT i przeniesienie do środowiska Microsoftu własnych doświadczeń, zdobytych przy tworzeniu systemów unixowych.

Jeszcze jedną firmą, która już obecnie w swojej ofercie ma 64-bitowego Unixa, jest HAL Computer Systems, będący własnością japońskiego koncernu Fujistu. Jest to nieco przerobiony system Solaris. Firma wytwarza także serwery, a swoją ofertę kieruje w stronę zastosowań naukowych i inżynierskich.

Długa transformacja

Przejście na systemy 64-bitowe zostanie rozłożone w czasie. Zapewne przez co najmniej kilka lat powszechnie wykorzystywane będą konfiguracje sprzętowe, na których mają działać 32- i 64-bitowe systemy operacyjne i aplikacje. Technologia 64-bitowa jest tylko jednym z kierunków, w jakim prowadzone są zasadnicze zmiany w systemach operacyjnych. Jednym z nich jest coraz bardziej postępująca modularyzacja, w których elementy systemu operacyjnego związane bezpośrednio ze sprzętem wydzielone zostają do mikrojąder. Najistotniejsze jest tworzenie systemów operacyjnych, tak by działały równolegle w architekturach SMP i MMP. W nich najbardziej widoczny jest związek rozwoju systemów operacyjnych z badaniami nad systemami relacyjnych baz danych najnowszych generacji.

Na rynku dostępnych będzie znacznie mniej 64-bitowych wersji Unixa niż jest obecnie mutacji tego systemu. Wśród np. wersji 64-bitowych w najbliższym czasie zabraknie popularnych, aczkolwiek bezpłatnych bądź nie w pełni komercyjnych, takich jak Linux czy FreeBSD. Dzięki temu Unix - choć wciąż niejednolity - będzie systemem bardziej spójnym.


TOP 200