Unix – to już koniec

System operacyjny Unix - będący przez całe lata standardem w tak kluczowym obszarze przemysłu IT, jak przetwarzanie ważnych danych w trybie mission-ctitical – powoli umiera na naszych oczach. Bo to, że odejdzie wreszcie na dobre do lamusa, zostało już chyba przesądzone. Pozostaje tylko pytanie, kiedy to nastąpi.

Lata świetności systemu Unix przypadają na lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. To właśnie wtedy ci wszyscy, którzy nie chcieli przetwarzać krytycznych danych na drogich maszynach typu mainframe, mogli sięgnąć po alternatywne rozwiązanie i to robić to instalując w swoim centrum danych silny serwer pracujący pod kontrolą tego właśnie systemu operacyjnego.

Serwery takie – w których znajdowały się procesory RISC - obsługiwały z powodzeniem aplikacje ERP, kadry, płace, całą księgowość oraz ważne aplikacje biznesowe. Prym na tym rynku wiodły w tamtych latach serwery produkowane przez takie firmy, jak Sun Microsystems, HP, IBM i SGI. Serwery z układami x86 były co najwyżej wykorzystywane do przechowywania plików i drukowania, wspomagając jedynie pracę serwerów uniksowych.

Zobacz również:

Unix – to już koniec

Źródło: Gartner

Z czasem wszystko uległo zmianie. Dzisiaj króluje Linux i serwery x86. Dopóki istniała firma Sun, dopóty Unix nie dawał się. Sun został w pewnym momencie został przejęty przez firmę Oracle, która w zeszłym roku ostatecznie pożegnała się z Uniksem. Obecnie system te wspierają nieliczne firmy, w tym HP Enterprise oraz IBM. W tym ostatnim przypadku chodzi o system operacyjny AIX, będący firmową edycją Uniksa.

Prawda jest bolesna. Jak podaje firma analityczna Gartner, w tym roku tylko 1 na 85 serwerów wdrożonych w tym roku do użytku korzysta z systemu Solaris, HP-UX lub AIX. Większość aplikacji uniksowych, które można było przenieść na komputery Linux lub Windows, jest już od dawna przez nie obsługiwana.


TOP 200