Unix powoli, ale bezpowrotnie odchodzi do przeszłości

Wszystko wskazuje na to iż Unix – system operacyjny, który przez całe dekady dominował na rynku IT, zarządzając serwerami klasy “enterprise” - odchodzi powoli na emeryturę. IDC przewiduje, że obroty na rynku serwerów uniksowych spadną z 10,2 mld USD w 2012 r. do 8,7 mld USD w 2017 r.

Z kolei Gartner szacuje, że udział rozwiązań uniksowych na rynku IT spadnie z 16% w 2012 r. do 9% w 2017 r. W opinii specjalistów dzieje się tak dlatego, ponieważ serwery x86 oraz systemy operacyjne Windows oraz Linux mogą obecnie z powodzeniem obsługiwać w przedsiębiorstwach nawet najbardziej wymagające aplikacje. Serwery x86 pracują przy tym równie niezawodnie, jak serwery uniksowe oparte na procesorach RISC. Do upadku systemu Unix przyczyniła się też technologia “cloud”, wykorzystująca najczęściej właśnie serwery x86 oraz systemy Windows i Linux.

Na rynku rozwiązań uniksowych dominują obecnie trzy firmy: IBM, HP i Oracle. Najlepiej radzi sobie IBM, który przejął ostatnio sporą część tego rynku od firm HP i Oracle. System operacyjny HP-UX firmy HP jest w defensywie (jak i jej serwery oparte na procesorach Itanium), a Oracle nie może jeszcze dojść do siebie po przejęciu firmy Sun (chociaż ostatnie zapowiedzi Oracla – chodzi tu o serwery T5 i M5 – wydają się być nader obiecujące).

Zobacz również:

  • macOS 13.4 - problemy z kompatybilnością z aplikacjami

Jak już powiedziano, liderem na rynku rozwiązań uniksowych jest IBM (56% udziału w rynku). Kolejne miejsca zajmują firmy Oracle (19,2%) i HP (18,6%). Pozostałe firmy właściwie się nie liczą. Analitycy podkreślają, że Unix ma dalej wiele zalet, dzięki którym nie zniknie z rynku z miesiąca na miesiąc, ale będzie po prostu powoli zmniejszać swe udziały w rynku. A jedną z głównym zalet systemów uniksowych jest fakt, że pracują one niezawodnie.

Dla wielu firm jest to na tyle ważny czynnik, że niezbyt chętnie decydują się zmianę platformy serwerowej na inną. Dotyczy to szczególnie firm działających w takich obszarach, jak telekomunikacja, bankowość czy agencje rządowe. Te firmy pozostaną być może wierne Uniksowi do jego ostatnich dni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200