Uniwersalna karta SIM

Specjaliści z Nokia Siemens Networks opracowali konwergentny system autoryzacji użytkowników sieci komórkowych. Dzięki Unified Attachment Node (UAN) możliwe będzie korzystanie z wielu technologii dostępowych (GSM, UMTS, WLAN, WiMAX, xDSL) za pośrednictwem jednej karty SIM i jednego procesu logowania do sieci.

Bogata oferta operatorów w zakresie usług dodanych do tradycyjnej telefonii czy przesyłania danych wymusza niekiedy konieczność ponownego autoryzowania użytkownika w sieci. Pociąga to za sobą dodatkowe koszty po stronie operatora, niezadowolenie klientów z przedłużających się procedur i w konsekwencji mniejsze zainteresowanie nowymi usługami. Jak przekonują specjaliści z Nokia Siemens Networks system Unified Attachment Node pozwoli użytkownikom korzystać z jednej karty SIM i jednorazowego procesu logowania podczas podłączania do różnych typów sieci (komórkowe, bezprzewodowe, kablowe czy WiMAX) danego operatora. Tym sposobem można będzie uruchomić wiele nowych usług (wideo na żądanie, wideokonferencje, gry online) na kolejnych platformach.

UAN kopiuje dane autoryzacyjne użytkownika z karty SIM i przesyła je (w zabezpieczony sposób) do danej sieci dostępowej, w której określone są jego prawa. Dzięki wykorzystaniu funkcji "Bootstrapping", realizującej powyższą procedurę operatorzy mogą optymalizować ruch sieciowy i bez przeszkód uruchamiać usługi, dostarczane przez podwykonawców.

System Unified Attachment Node zostanie pokazany na targach CommunicAsia 2007 (19-22 czerwca br.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200