Uniwersalna alokacja pamięci

HDS rozszerzyła możliwości technologii dynamicznej alokacji pamięci masowej na systemy heterogeniczne wykorzystujące również sprzęt innych producentów, jak EMC lub IBM.

HDS rozszerzyła możliwości technologii dynamicznej alokacji pamięci masowej na systemy heterogeniczne wykorzystujące również sprzęt innych producentów, jak EMC lub IBM.

Hitachi Data Systems (HDS) istotnie rozszerzyła funkcjonalność swojej technologii thin provisioning wprowadzonej na rynek w lipcu tego roku. Dotychczas współpracowała ona tylko z macierzami HDS USP (Universal Storage Platform), a nowa wersja umożliwia obsługę pamięci masowych również innych producentów, jeśli zostaną one podłączone do kontrolerów Hitachi USP-V.

Technika thin provisioning, określana przez Hitachi jako dynamic provisioning, umożliwia alokowanie na potrzeby aplikacji pełnej żądanej, logicznej pojemności pamięci (LUN), ale bez konieczności rezerwowania odpowiadającej jej pojemności fizycznej. Dopiero gdy aplikacja wymaga zapisu danych o objętości większej niż wstępnie zarezerwowana pojemność fizyczna, kontroler automatycznie podłącza dodatkowe, dotychczas niewykorzystywane dyski, jeśli oczywiście są one dostępne. Proces alokacji dodatkowych zasobów sprzętowych jest realizowany automatycznie, w sposób przezroczysty dla aplikacji i nie powoduje przerw w dostępności usług.

Oprogramowanie jest wyposażone w narzędzia do monitorowania stanu wykorzystania zasobów pamięci i automatycznego powiadamiania o konieczności zwiększenia fizycznej pojemności oraz funkcje równoważenia obciążeń interfejsów, co pozwala na zwiększenie wydajności systemu i eliminację zatorów w transmisji danych. Tego typu rozwiązanie umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na zapasowe zasoby pamięci, co oznacza nie tylko redukcję kosztów wyposażenia centrum danych, lecz także zmniejszenie zużycia energii, a w efekcie również kosztów eksploatacji.

Dotychczas z tego typu funkcjonalności można było korzystać tylko w jednorodnym środowisku wykorzystującym pamięci masowe Hitachi. Macierze innych producentów mogły być podłączane do kontrolerów HDS, ale bez możliwości dynamicznej alokacji ich zasobów. Obecnie możliwe jest instalowanie w systemie pamięci m.in. oferowanych przez EMC lub IBM z użyciem funkcji thin provisioning. Jak podkreśla Claus Mikkelsen z Hitachi, "obecnie żaden inny producent macierzy dyskowych i kontrolerów pamięci masowych nie oferuje technologii thin provisioning, która obsługiwałaby systemy heterogeniczne". Choć należy pamiętać, że uwaga ta dotyczy tylko rozwiązań sprzętowych, bo na rynku dostępne jest oprogramowanie do wirtualizacji pamięci masowych o podobnej funkcjonalności, np. DataCore SANsymphony.

Ponieważ pamięci masowe Hitachi są sprzedawane na zasadach OEM również przez HP i Sun Microsystems, można oczekiwać, że nowe zaawansowane funkcje thin provisioning pojawią się wkrótce w ofercie tych firm

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200