Uniezależnione narzędzia

Borland wydziela dział narzędzi programistycznych w firmę CodeGear, która wprowadza pierwszy produkt - pakiet JBuilder 2007 for Java.

Borland wydziela dział narzędzi programistycznych w firmę CodeGear, która wprowadza pierwszy produkt - pakiet JBuilder 2007 for .

Przez ponad pół roku Borland nie znalazł nabywcy dla swojego działu środowisk programistycznych. Dlatego w połowie listopada br. firma podjęła decyzję o utworzeniu nowej spółki o nazwie CodeGear. Wcześniejsza, ogłoszona w lutym, oferta sprzedaży była podyktowana oszczędnościami i przesunięciem strategii w kierunku narzędzi do zarządzania cyklem życia aplikacji ALM (Application Lifecycle Management).

CodeGear, powstająca na bazie Borland Developer Tools Group, ma rozpocząć działalność jako niezależna firma na początku 2007 r., a pokieruje nią Ben Smith. Niedawno zakończony trzeci kwartał 2006 roku finansowego Borland zamknął z 12,2 mln USD straty netto. Firma odnotowała jednak 21-proc. wzrost przychodów, tj. do 82,4 mln USD, z czego większość (54,7 mln USD) pochodziła ze sprzedaży rozwiązań klasy ALM.

JBuilder 2007 IDE for (kodowa nazwa Peloton) to zintegrowane środowisko programistyczne IDE oparte na platformie open source Eclipse 3.2. Produktom komercyjnym trudno konkurować z rozwiązaniami open source, tak więc - jak zapewnia Joe McGlynn Product Manager z CodeGear - pakiet Peloton został zaprojektowany, aby uzupełniać narzędzia Eclipse. W ten sposób firma chce zaproponować programistom znającym tę platformę dodatkową wartość - narzędzia ułatwiające programowanie.

Na razie trudno przewidzieć, jaki będzie popyt na ten pakiet i czy większa funkcjonalność przyciągnie użytkowników, którzy mogą korzystać z darmowej wersji Eclipse IDE. Bola Rotibi, analityk z firmy Ovum uważa, że wielu programistów dobrze znających język Java będzie korzystać z darmowego oprogramowania Eclipse IDE, choć firmy komercyjne mogą być zainteresowane JBuilder, aby skorzystać ze wsparcia i nie tracić czasu na rozwiązywanie problemów przy wytwarzaniu aplikacji.

Według przedstawicieli CodeGear, JBuilder 2007 jest pierwszą wersją tego pakietu w pełni zgodną z Eclipse i umożliwiającą wykorzystanie dostępnych na tej platformie modułów i funkcji. Oprogramowanie to jest wyposażone m.in. w funkcje LiveSource pozwalającą na graficzną wizualizację projektów przy wykorzystaniu języka UML2 (Unified Modeling Language) i Visual EJB (Enterprise JavaBeans), która umożliwia tworzenie interfejsów EJB do baz danych lub usług przy użyciu metody "przeciągnij i upuść". Innymi przydatnymi narzędziami są OptimizeIT do optymalizacji kodu Java i TeamInsight - narzędzie do obsługi pracy grupowej wyposażone w funkcje do zarządzania projektem, kodem źródłowym i wykrywania błędów.

Pakiet JBuilder 2007 umożliwia oczywiście łatwą integrację i wymianę danych z innymi komercyjnymi aplikacjami firmy Borland, takimi jak narzędzie do modelowania Together czy program do zarządzania zmianami StarTeam.

Cennik Jbuilder

JBuilder 2007 ma być dostępny jeszcze w tym roku, w wersjach Enterprise (cena katalogowa 1999 USD), Professional (799 USD) i Developer (399 USD). Użytkownicy JBuilder 2006 będą mogli kupić uaktualnienie za odpowiednio: 999 USD, 479 USD i 199 USD. Wsparcie techniczne jest płatne dodatkowo od 120 do 600 USD rocznie zależnie od wersji pakietu.


TOP 200