Unia ponownie przyjrzy się Intelowi

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie praktyk rynkowych Intela. KE ponownie zbiera opinie na temat współpracy koncernu z partnerami handlowymi i działań jakie podejmuje wobec konkurentów.

Pierwotnie KE wszczęła postępowanie już w 2000 r. na wniosek AMD. Główny konkurent Intela zarzucał firmie, że stosuje monopolistyczne praktyki. Chodziło m.in. o to, że Intel, blokował dostęp do specyfikacji technicznych swoich układów tym producentom, którzy oferowali komputery wykorzystując układy AMD. Zarzuty dotyczyły też niektórych programów lojalnościowych Intela skierowanych do partnerów handlowych.

W 2002 r. Komisja Europejska zakończyła dochodzenie, nie znajdując dowodów winy największego producenta procesorów. Sprawa jednakże nie została definitywnie zamknięta. Teraz rusza kolejny, wstępny etap postępowania wyjaśniającego. KE chce ponownie zasięgnąć opinii partnerów handlowych i konkurentów firmy. Komisja Europejska w kwietniu poinformowala o wszczęciu odrębnego dochodzenia we Włoszech i Niemczech. Chodzi o wyjaśnienie czy przy organizowaniu np. przetargów publicznych w tych krajach nie stosuje się niedozwolonych preferencji wobec produktów wyposażonych w procesory Intela. Dochodzenie w sprawie Intela toczy się także w USA i Japonii.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Bezpieczne usuwanie danych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200