Unia bez węża w kieszeni

Unijna swatka

Pomoc organizacji Unii Europejskiej dla małych i średnich firm, w tym informatycznych, nie zawsze musi polegać na zwrocie części kosztów inwestycji. Z funduszy UE jest również finansowana działalność instytucji non-profit wspierających przedsiębiorczość, a w szczególności przyczyniających się do rozwoju kontaktów międzynarodowych oraz powiązań między instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami. Jedną z takich instytucji-projektów jest ideal-IST (http://www.ideal-ist.polsl.gliwice.pl ), która zajmuje się znajdowaniem zagranicznych partnerów dla firm, uczelni i instytutów badawczych, które chcą zbudować międzynarodowe konsorcja składające wnioski w ramach 6. Programu Ramowego, priorytet Technologie Społeczeństwa Informacyjnego. Ideal-IST ma przedstawicielstwa w 32 krajach europejskich. Opisy projektów badawczo-rozwojowych, do których poszukiwani są partnerzy, są rozsyłane do wszystkich przedstawicielstw, które z kolei przesyłają je do potencjalnie zainteresowanych organizacji. "W Polsce przesyłamy zgłoszenia na 3,5 tys. adresów , za którymi kryje się ok. 5 tys. organizacji, wśród nich firmy informatyczne, ale też ośrodki naukowo-badawcze, biblioteki czy urzędy miast" - mówi Tadeusz Grabowiecki, przedstawiciel projektu ideal-IST na Polskę, pracownik Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej. W pierwszym konkursie 6. Programu Ramowego zakończonym w kwietniu br. dzięki pomocy polskiego oddziału ideal-IST utworzono 13 konsorcjów, z czego 9 złożyło opisy projektów z wnioskiem o dofinansowanie.

Inną tego rodzaju organizacją jest sieć ośrodków Innovation Relay Center (http://www.irc.org.pl ), zajmujących się doradztwem dla małych i średnich firm w zakresie międzynarodowego transferu technologii. W Polsce znajdują się trzy tego typu ośrodki, z których jeden - IRC East Poland - działa przy warszawskim Ośrodku Przetwarzania Informacji przy współpracy gdańskiego Centrum Transferu Technologii. Zasada działania jest taka jak w przypadku ideal-IST. Firma, która posiada innowacyjną technologię i poszukuje jej nabywcy bądź partnera umożliwiającego jej komercjalizację, zgłasza taką informację do lokalnego ośrodka IRC, który rozsyła ją do odbiorców w całej sieci europejskiej. Dodatkową okazją do spotkania nabywców z odbiorcami technologii są tzw. broker events, spotkania organizowane przez IRC podczas targów międzynarodowych. Przykładem udanego transferu technologii jest sprzedaż dwóm firmom zachodnim i francuskiej wyższej uczelni technologii trójwymiarowego skanera, która powstała w firmie stworzonej przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowe informacje o programach unijnych na stronach PARP:http://www.parp.gov.pl

Dotacje udzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw

Dotacje na usługi doradcze i szkoleniowe związane z rozwojem technologicznym przedsiębiorstwa (m.in. ocenę stosowanych technologii, przygotowanie do wdrożenia nowych technologii, wdrożenie pozyskanych lub własnych rozwiązań technologicznych). Maksymalna dotacja wynosi 10 000 euro. Terminy składania wniosków w 2003 r.: 4 sierpnia, 8 września, 6 października, 3 listopada, 1 grudnia; w 2004 r.: 12 stycznia, 9 lutego, 1 marca.

Program rozwoju przedsiębiorstw internetowych

Współfinansowanie kosztów utworzenia nowych przedsiębiorstw lub podjęcia nowych działań opartych na komercyjnym wykorzystaniu Internetu (m.in. przygotowanie biznesplanu dotyczącego komercyjnego wykorzystania Internetu oraz rozwój działalności internetowej). Maksymalna dotacja od 5 000 euro (na usługi doradcze) do 10 000 euro (na rozwój działalności). Terminy składania wniosków: co dwa miesiące od 28 lipca 2003 r. do 5 kwietnia 2004 r.

Fundusz dotacji inwestycyjnych w ramach PHARE 2001 SSG

Dotacja na projekty inwestycyjne, m.in. zakup nowych maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem (również nowy sprzęt komputerowy z oprogramowaniem). Maksymalna kwota dotacji wynosi 50 000 euro. Dotacja nie może przekroczyć 25% całkowitych kwalifikowanych kosztów netto. Pozostała część kosztów musi być sfinansowana ze środków wnioskodawcy (nie więcej niż 50% kosztów) i kredytu bankowego. Terminy składania wniosków w 2003 r.: 28 lipca, 18 sierpnia, 13 października, 15 grudnia, a w 2004 r.: 16 lutego i 19 kwietnia.

Program rozwoju przedsiębiorstw eksportowych w ramach PHARE 2001 SSG

Dofinansowanie analiz rynków eksportowych, planów rozwoju strategii eksportowej, wyjazdów studialnych, promocji produktów oraz uczestnictwa w zagranicznych targach i wystawach. Maksymalna kwota dotacji to 10 000 euro. Terminy składania wniosków: co dwa miesiące od 28 lipca 2003 r. do 5 kwietnia 2004 r.

Program rozwoju przedsiębiorstw w ramach PHARE 2001 SSG

Dotacje na współfinansowanie kosztów analizy rynku, rozwoju strategii przedsiębiorstwa i planowania inwestycji. Dotacje wynoszą do 5 000 euro. Terminy składania wniosków: co dwa miesiące od 28 lipca 2003 r. do 5 kwietnia 2004 r.

Program Przygotowanie do działania na rynku europejskim

Dotacje na współfinansowanie kosztów szkoleń i doradztwa m.in. w zakresie zarządzania, jakości, innowacji i transferu technologii. Maksymalna wielkość dotacji wynosi 10 000 euro. Terminy składania wniosków: 7 lipca, 4 sierpnia, 8 września, 6 października, 3 listopada, 1 grudnia 2003 r.

Dotacja szkoleniowa

Przeznaczona na finansowanie części kosztów szkolenia dla kadry zarządzającej i pracowników małych przedsiębiorstw. Dotacja jest udzielana m.in. na szkolenia o tematyce związanej z zastosowaniem technik informatycznych lub nowych technologii w przedsiębiorstwie. Kwota dotacji wynosi do 30 zł za każdą godzinę szkolenia. Terminy składania wniosków: 31 lipca i 30 września 2003 r.

Program Wstęp do jakości

Dotacja na współfinansowanie kosztów usług doradczych i szkoleniowych związanych z wdrażaniem systemów jakości. Chwilowo zawieszony, ale PARP uzyskała nieformalną zgodę Komisji Europejskiej na przedłużenie programu do kwietnia 2004 r.


TOP 200