Unia Europejska chce uregulować kwestie loterii internetowych

Za odpowiednimi regulacjami prawnymi lobbują krajowe monopole gier losowych, które zdają sobie sprawę, że przed Internetem nie ma odwrotu.

Przedstawiciele Unii Europejskiej prowadzą dyskusje nad stworzeniem jednolitych unijnych praw prowadzenia loterii w Internecie. Wprowadzenie odpowiednich regulacji jest popierane przez krajowe monopole gier losowych, które zdają sobie sprawę, że przed Internetem nie ma odwrotu.

Pierwsze gry losowe, takie jak znany u nas Multilotek, dostępne są już w Internecie w Irlandii i Finlandii, wkrótce pojawi się także w Danii. Prowadzą je loterie narodowe, które narzucają ograniczenie osób mogących uczestniczyć w nich do mieszkańców danego kraju. Siłą internetowych gier losowych mogłoby być wykorzystanie globalności sieci.

Najważniejszym czynnikiem, który przyciąga graczy, jest magia wielkości głównej wygranej. Wraz ze wzrostem liczby graczy rośnie główna wygrana. Dlatego system loteryjny, działający we wszystkich krajach Unii Europejskiej, byłby bardziej atrakcyjny niż jakakolwiek oferta loterii narodowej. Stany Zjednoczone, choć w Internecie przodują, na razie zakazały prowadzenia loterii internetowych. W Europie działa kilka gier losowych i loterii, nazwijmy to "dzikich", np. w Lichtensteinie, ale nie cieszą się one dużą popularnością, właśnie ze względu na brak jasnej wykładni prawnej co do ich legalności.

* więcej w rozmowie z Andrzejem Sikorskim, wiceprezesem firmy GTech Eastern Europe, która będzie opublikowana na łamach Computerworlda 12/2000 20 marca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200