Umorzyli, ale płacić trzeba

Skutki decyzji dotyczącej umorzenia zaległości podatkowych Optimusa mogą nie być dla firmy tak korzystne, jak przewidywał zarząd spółki.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu stwierdził bowiem, że styczniowe postanowienie oznacza jedynie uwolnienie spółki od odpowiedzialności za zaległości podatkowe Grupy Onet.pl SA, ale nie prowadzi do wygaśnięcia samego zobowiązania podatkowego. Łączna kwota zwolnienia, o którym spółka informowała już 22 stycznia br., miała sięgać 27,7 mln zł.

Przedstawiciele Optimusa twierdzą, że urząd skarbowy niewłaściwie interpretuje ordynację podatkową. Według prawników określa ona jasno, że „decyzja umarzająca zaległość podatkową powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego także w tych przypadkach, w których decyzja taka została wydana na wniosek osoby trzeciej odpowiedzialnej za cudze zaległości”.

Zobacz również:

  • Ponure prognozy Intela
  • Elon Musk może wreszcie dopiąć swego i stać się właścicielem Twittera

Urząd skarbowy potwierdził jednocześnie swoje stanowisko w odpowiedzi na oficjalne zapytanie spółki Grupa Onet.pl SA. Zarząd Optimusa poinformował, że opinia tego organu nie ma waloru decyzji administracyjnej. Spółka oświadczyła, iż „podejmie wszelkie przewidziane prawem działania zmierzające do potwierdzenia pozytywnych dla siebie skutków decyzji z dnia 22 stycznia 2003”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200