Umiejętności informatyczne Polaków - raport GUS

Od 2006 r. GUS bada też do czego ludzie wykorzystują komputery i Internet. Z raportu wynika, że korzystając z komputera Polacy najczęściej kopiują i przenoszą pliki, wysyłają e-maile i kopiują i wklejają fragmenty dokumentów. Zdecydowanie rzadziej używają arkuszy kalkulacyjnych. Natomiast korzystając z Internetu najczęściej korzystają z wyszukiwarka internetowej.

W 2010 roku najczęściej wykonywaną czynnością podczas korzystania z komputera było kopiowanie lub przenoszenie plików - robiło to 73%. Nie trudno domyślić się, że programowaniem i tworzeniem stron internetowych zajmowało się znacznie mniej osób - jedynie 9% programowało, a ok. 15 proc. tworzyło strony www. Jak zauważają autorzy raportu "Społeczeństwo informacyjne w Polsce" w 2010 r. przede wszystkim wzrósł odsetek osób wysyłających e-maile z załącznikami - w porównaniu do roku 2006 zwiększył się on o ponad 7 punktów procentowych.

Korzystając z Internetu Polacy głównie korzystają z wyszukiwarek. Robi to prawie 95 proc. Polaków. Często korzystają też z poczty elektronicznej - ponad 70% internautów wysyłała dotychczas e-maile z załączonymi plikami. Okazuje się jednak że czatowanie czy korzytsanie z telefonii internetowej nie powszechne wśród polskich internautów. Jedynie nieco ponad jedna trzecia użytkowników Internetu korzysta z Internetu aby telefonować lub brać udział w czatach, grupach dyskusyjnych.

Umiejętności informatyczne Polaków - raport GUS

Pełna wersja raportu GUS o wykorzystaniu IT w firmach i gospodarstwach domowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200