Ultrastar SS300 – dysk SSD dla wymagających

WD (Western Digital) zapowiedział swoją najwydajniejszy jak dotąd pamięć masową SSD. To 2,5-calowy dysk klasy „enterprise” noszący nazwę Ultrastar SS300, przeznaczony dla firm mających najwyższe wymagania dotyczące urządzeń tego typu.

WD zaprojektował dysk we współpracy z firmą Intel. Urządzenie jest wyposażone w interfejs SAS 12Gb/s i może odczytywać/zapisywać dane z szybkością odpowiednio 2,1 GB/s i 2,05 GB/s. Wydajność urządzenia przy odczytywaniu/zapisywania danych w wybieranych losowo adresach wynosi odpowiednio 400 tys. i 200 tys. IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę).

WD instaluje w dysku – zależnie od modelu - pamięci NAND/flash typu MLC (multi-level cell) albo TLC (triple-level cell). Dyski wyposażone w pamięci MLC mogą mieć pojemność od 400 GB do 3,2 TB. Dyski SSD zawierające pamięci TLC są dostępne w wersjach o pojemności od 480 GB do 7,68 TB.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Nowa era w pojemności dysków twardych

Kolejny wybór może dotyczyć mocy pobieranej przez dysk. Tutaj użytkownik może się zdecydować na dysk pobierający 9 watów mocy, 11 watów albo 14 watów.

Dyski są też dostępne w czterech różnych wersjach, każda charakteryzująca się inną żywotnością urządzenia: od dysku który może być przez określony czas zapełniany każdego dnia w połowie nowymi danymi, do dysku, na którym dane mogą być każdego dnia zmieniane dziesięć razy (dwudziestokrotna różnica żywotności).

Oznacza to np., że najbardziej żywotny dysk Ultrastar SS300 10 DW/D, mający pojemność 3,2 TB, może zapisać przez cały okres swojego życia (5 lat) 59 petabajtów danych, czyli 32 TB każdego dnia.

Cena urządzenia nie jest póki co znana, ponieważ WD sprzedaje obecnie dyski Ultrastar SS300 wyłącznie producentom systemów obliczeniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200