Ultraprzenośny laptop do pracy

Jakie parametry powinien oferować ultraprzenośny laptop, aby codzienna praca przebiegała komfortowo? Podajemy konkretne zalecenia dotyczące procesorów, wyposażenia, ekranów czy baterii (czasu pracy na jednym ładowaniu).

Laptop do pracy powinien być przede wszystkim bezpieczny, dlatego zacznijmy od tego, że warto dopłacić do rozszerzonej gwarancji i wsparcia technicznego. Dobre wsparcie techniczne świadczone jest głównie na terenie kraju (nie ma konieczności wysyłania laptopa za granicę, co wiąże się później z długim czasem oczekiwania na zwrot naprawionego sprzętu). Równie ważna jest gwarancja, szczególnie jeśli rozważamy, że będziemy używać komputera przez długi czas – warto pokusić się o 3-letnią lub dłuższą, a także ubezpieczenie (również od kradzieży). Są to zwykle dodatkowe wydatki sięgające nawet kilkuset złotych, ale dzięki temu zyskamy pewność, że w razie awarii będziemy mieć należytą ochronę. Co poza tym?

Właściwy procesor

W sprzedaży ciągle znajdziemy laptopy wyposażone w procesory Intela o roboczej nazwie Skylake (szósta generacja), niemniej najnowsze modele mają już układy z rodziny Kaby Lake (siódma generacja). Nowsze procesory to przede wszystkim lepszy stosunek wydajności do czasu pracy na baterii – jeśli porównamy ze sobą modele o takiej samej częstotliwości pracy (wyrażanej w GHz), te nowsze będą pracować na zasilaniu akumulatorowym zauważalnie dłużej. Dodatkowo Kaby Lake mogą płynnie odtwarzać strumieniowane wideo w jakości 4K.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Wydłużenie żywotności akumulatora w komputerach przenośnych

Co ważne, Intel zastosował nieco inne nazewnictwo w najnowszych procesorach. Układy stosowane w laptopach utlraprzenośnych ciągle mają oznaczenie U. To znaczy, że są przeznaczone do cienkich obudów. Zanim jednak pojawiły się procesory Kaby Lake, Intel miał serię niskonapięciowych jednostek z oznaczeniem M (Core M). Takie procesory trafiały do laptopów z chłodzeniem pasywnym (bezgłośne) i do konfiguracji hybrydowych 2-w-1. W najnowszej serii procesorów nie ma już modeli z oznaczeniem M, natomiast pojawiła się literka Y, np. Intel Core i7-7Y75 lub Core i5-7Y54. Y zastępuje M i dotyczy procesorów niskonapięciowych, które trafiają do najcieńszych maszyn, za to są one na ogół wolniejsze niż układy z oznaczeniem U.

Kupując komputer przenośny do zadań służbowych, warto wybrać model z co najmniej 2-rdzeniowym procesorem i o częstotliwości 2,30 GHz. Tylko jeśli potrzebny jest nam sprzęt do modelowania 3D, profesjonalnej edycji wideo czy tworzenia modeli predykcyjnych, powinniśmy zdecydować się na mobilną stację roboczą z 4-rdzeniowym Core i5 lub Core i7 oraz układem graficznym Nvidia Quadro. Najwydajniejsze procesory mają oznaczenia HQ (H – high-performance graphics, Q – quad-core).

Laptopy ultraprzenośne nie nadają się też do gier – mają zintegrowane z procesorem układy graficzne, które dysponują wystarczającą wydajnością do pracy i cechują się niskim poborem prądu, przez co można liczyć na długi czas pracy na baterii.

Pamięć i dysk

Zdecydowanie warto wybrać komputer z dyskiem SSD. Takie nośniki ciągle nie są porównywalne pod względem ceny/pojemności do dysków twardych HDD, jednak zapewniają o wiele wyższą wydajność i wygodę pracy. Dlatego system operacyjny i najważniejsze aplikacje dobrze jest instalować na SSD, natomiast na zewnętrznym dysku twardym (podłączany np. przez USB 3.0) możemy przechowywać pliki i dokumenty, do których nie musimy często zaglądać.

Jeśli chodzi o pojemność SSD, obecnie zalecanym minimum jest 256 GB. Możemy jednak szukać laptopów wyposażonych w bardziej pojemne wersje – ponad 500 GB. Nośniki SSD współpracują ciągle zazwyczaj z interfejsem SATA III, choć już zaczynają pojawiać się wersje PCI-Express/NVMe, które są wydajniejsze.

Jeśli chodzi o pojemność SSD, obecnie zalecanym minimum jest 256 GB. Możemy jednak szukać laptopów wyposażonych w bardziej pojemne wersje – ponad 500 GB. Nośniki SSD współpracują ciągle zazwyczaj z interfejsem SATA III, choć już zaczynają pojawiać się wersje PCI-Express/NVMe, które są wydajniejsze. Do codziennej pracy SATA III powinien wystarczyć, zapewniając i tak wysoką wydajność (odczyt i zapis danych). Co więcej, dyski SSD mają mniejszy apetyt na prąd, zużywając mniej energii. Wydłuża to czas pracy na baterii o kilkadziesiąt minut lub dłużej.

Ponadto laptop powinien mieć obecnie minimum 8 GB pamięci RAM. Powody? Wiele aplikacji często korzysta z RAM-u (np. przeglądarki www), system Windows pozwala na wielozadaniowość (uruchamiamy wiele aplikacji równocześnie), a dodatkowo ekrany laptopów pracują w stosunkowo wysokiej rozdzielczości (większa powierzchnia robocza to więcej miejsca na aplikacje, a przez to również większe zapotrzebowanie na zasoby).

Ultraprzenośny laptop do pracy

Komfort pracy

Laptopy ultraprzenośne to naszym zdaniem modele wyposażone w ekrany 13- i 14-calowe. Oczywiście, na rynku znajdziemy także mniejsze komputery, np. z 11-calowym ekranem, niemniej takie nie zapewniają komfortu pracy i nie są zbyt ergonomiczne – nadają się głównie do krótkich sesji takich jak odpisywania na e-maile w podróży. Jeżeli bardzo często zabieramy laptop w podróż, a dzień pracy mija głównie na spotkaniach handlowych, wówczas rzeczywiście mały i bardzo lekki komputer jest dobrym wyborem. Standardowo jednak lepiej wybrać laptop większy, aby wygodnie pracować przy nim przez co najmniej kilka godzin dziennie.

Zalecana rozdzielczość do pracy to Full HD lub nieco wyższa. Modele pracujące w trybie 1366x768 odchodzą już do przeszłości, ustępując miejsca komputerom, które potrafią pomieścić więcej treści/okienek i przez to poprawiają produktywność. Niektóre laptopy mogą mieć ekran dotykowy i/lub z błyszczącym wykończeniem, jakie podbija kontrast (lepsze, bardziej żywe kolory), ale powoduje też, że zawartość ekranu staje się nieczytelna w silnie nasłonecznionych miejscach. Wybór wykończenia ekranu to już kwestia indywidualna.

O komforcie pracy decyduje też w dużym stopniu waga komputera. Laptop ma być przenośny, dlatego nie powinien być cięższy niż 1,8 kg. Na szczęście, producenci raczej nie oferują już takich modeli – najcięższyw naszym zestawieniu waży 1,6 kg, czyli i tak relatywnie mało. Nietrudno znaleźć też modele o wadze 1,3 kg. Choć waga poniżej 2 kg może wydawać się niewielka, warto pamiętać, że w torbie wraz z laptopem często nosimy inne rzeczy, np. butelkę wody, notatnik, nierzadko są to również ubrania (przy wyjazdach z noclegiem). Dochodzi do tego waga samej torby. Sumarycznie może się później okazać, że dźwigamy 4- lub 5-kilogramową „paczkę” przez cały dzień, co jest już męczące.

Pozostaje też kwestia klawiatury. Laptopy ultraprzenośne są cienkie i lekkie, więc brakuje miejsca na pełnowymiarowe klawiatury, w dodatku z dużym, odczuwalnym skokiem klawiszy. Przed zakupem warto przetestować, czy dana klawiatura nam odpowiada.

Łączność i wyposażenie

W każdym laptopie znajdziemy Wi-Fi w standardzie 802.11ac, jak również porty USB. Zdecydowanie warto zwracać uwagę, czy dostępny jest port Ethernet lub ewentualnie w zestawie oferowana jest odpowiednia przejściówka/przewód. Podobnie rzecz ma się w przypadku złączy HDMI lub DisplayPort, które przydadzą się, jeśli zechcemy podłączyć do laptopa zewnętrzny monitor. Nie ma natomiast sensu, aby wybierać laptop ze złączem VGA – nie obsługuje ono wysokich rozdzielczości, które są obecnie oferowane w monitorach zewnętrznych (QHD i wzwyż).

Jeśli zawodowo zajmujemy się rejestracją i obróbką zdjęć/filmów, warto również zaopatrzyć się w taki komputer, który ma czytnik kart pamięci. Dodatkowo przydatny, choć nie niezbędny, jest port Thunderbolt 3, który pozwala na podłączanie wielu nowej generacji urządzeń zewnętrznych, uniwersalnych ładowarek i dobrze wyposażonych stacji dokujących.

Nie można też pominąć samego akumulatora. Nie tylko warto sprawdzić przed zakupem, czy łatwo można w razie potrzeby dokupić baterię osobno, ale też zwracajmy uwagę na czas pracy bez zasilania sieciowego. Ultraprzenośne laptopy mają być przede wszystkim narzędziem pracy dla osób mobilnych. Z tego powodu nie należy decydować się na zakup komputera, który pracuje na zasilaniu bateryjnym krócej niż 7–8 godz. Obecnie standardem jest 8–12 godz. pracy na jednym ładowaniu.

Ultraprzenośny laptop do pracy
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200