Ultragęste serwery Della w 2002 r.

Dell dołącza do tych producentów serwerów, którzy postanowili budować ultragęste, kompaktowe serwery, znane jako jednostki serwerowe.

Dell dołącza do tych producentów serwerów, którzy postanowili budować ultragęste, kompaktowe serwery, znane jako jednostki serwerowe.

Firma zapowiada, że pierwsze komputery oparte na tej architekturze zaczną schodzić z jej taśmy produkcyjnej w połowie 2002 r. Dell zamierza produkować zarówno standardowe jednostki serwerowe (server blade; jest to energooszczędny, ultragęsty serwer umieszczony na jednej płycie głównej), jak i tzw. moduły serwerowe (brick; jest to większy, mocniejszy serwer, przystosowany do instalowania w szafach, do którego można dołączyć więcej pamięci masowej i pamięci RAM).

W stosowanych obecnie szafach użytkownik może zainstalować do 42 serwerów firmy Dell. Po wprowadzeniu na rynek ultragęstych serwerów w jednym komputerze (umieszczonym w specjalnym chassis) będzie można umieścić nawet do 84 jednostek serwerowych. Jedna szafa będzie mogła wtedy zawierać aż 280 serwerów i obsługiwać do 36 terabajtów pamięci masowej.

Dzięki zastosowaniu jednostek serwerowych Dell ograniczy do niezbędnego minimum stosowanie kabli, gniazd i połączeń, które są prawdziwą zmorą użytkowników eksploatujących szafy zapełnione standardowymi serwerami. Pierwsze jednostki serwerowe będą oparte na intelowskiej architekturze IA-32 i będą obsługiwać popularne technologie sieciowe, w tym połączenia Fibre Channel. W kolejnych wersjach jednostek serwerowych będą już instalowane 64-bitowe procesory intelowskie (układy McKinley). Dell zamierza też wprowadzić do tych serwerów najnowsze rozwiązania, takie jak interfejsy obsługujące sieci Gigabit Ethernet i superszybkie magistrale danych Infiniband.

Użytkownicy będą mogli implementować jednostki serwerwowe w każdej z trzech warstw infrastruktury internetowej. Pierwsza warstwa to serwery webowe (tu można będzie stosować same jednostki serwerowe), druga to urządzenia wspierające witryny Web, takie jak bufory, serwery szyfrowania i zapory (tu można będzie stosować jednostki serwerowe i moduły serwerowe), a trzecia to silne serwery zarządzające dużymi bazami danych (tu trzeba będzie stosować wyłącznie wysokowydajne moduły serwerowe).

Jednostki serwerowe robią ostatnio karierę i nie ma właściwie poważnego producenta serwerów, który by nie pracował nad tą technologią. Dwaj najwięksi konkurenci firmy Dell, Compaq i IBM, ujawniły już pewne szczegóły swoich nowych strategii, których integralną częścią są jednostki serwerowe. Compaq zamierza projektować swoje ultragęste serwery w ścisłej współpracy z Intelem, a IBM podpisał już stosowne porozumienie (dotyczące sprzedaży takich serwerów pod swoim znakiem firmowym) z debiutującą na tym rynku firmą RLX Technologies.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200