Ultra Mobile Hard Disk Drive –dysk twardy firmy Seagate dla tabletów

Seagate wprowadza do oferty dyski twarde do instalowania w tabletach (Ultra Mobile Hard Disk Drive). Producent podaje, że dysk ma siedem razy większą pojemność niż tradycyjne napędy SSD instalowane w urządzeniach mobilnych, oferując jednocześnie zbliżoną to takich napędów wydajność i niezawodność pracy.

Dysk ma wielkość 2,5 cala, można na nim przechowywać do 500 GB danych i ma tylko 5 mm wysokości. Większość produkowanych obecnie dysków o tej wielkości ma wysokość 9 lub 7 mm. Warto przypomnieć, że wcześniej Seagate wprowadził na rynek hybrydowy, również 2,5-calowy dysk oznaczony symbolem SSHD (zawierający wirujący talerz oraz pamięci NAND/flash).

Ultra Mobile Hard Disk Drive zawiera jeden talerz i jest sprzedawany razem z firmowym pakietem Mobile Enablement Kit, w skład którego wchodzi oprogramowanie Dynamic Data Driver, które sprawia iż dysk pracuje niezawodnie.

Zobacz również:

  • Dyski twarde 1 TB potanieją. Ceny zaskoczą w 2023
  • Seagate zapłaci potężną karę za sprzedaż Huawei dysków twardych

Seagate nie twierdzi, że dysk pracuje równie wydajnie jak napęd SSD (który zapisuje/odczytuje dane  przeciętnie cztery do pięciu razy szybciej niż HD). Informuje jednak, że producent tableta może zainstalować w nim Ultra Mobile Hard Disk Drive obok niewielkiego napędu SSD (np. o pojemności 8 GB), traktując wtedy HD jako pojemny bufor na dane.

Dysk jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, gdyż Seagate stosuje w nim firmową technologię Zero Gravity Sensor. Odnotowuje ona fakt, że tablet spadł np. na podłogę czy jest poddawany dużym przeciążeniom i wstrzymuje wtedy momentalnie jego pracę, chroniąc w ten sposób mechaniczne części urządzenia przed zniszczeniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200