Układy produkowane w 1 nm pojawią się na rynku do 2036 roku

Międzyuczelniane Centrum Mikroelektroniki Imec zdradziło plany rozwoju półprzewodników. Produkcja układów w 1 nm powinna rozpocząć się do 2036 roku.

Imec to najbardziej zaawansowana organizacja badawcza w dziedzinie półprzewodników na całym świecie. Międzyuczelniane Centrum Mikroelektroniki podzieliło się swoją najnowszą mapą drogową rozwoju tranzystorów podczas konferencji Future Summit w Antwerpii.

Siedziba Imec w Leuven w Belgii
Źródło: Imec-int.com

Siedziba Imec w Leuven w Belgii

Źródło: Imec-int.com

Mapa drogowa pokazuje, jak w przyszłości powinien przebiegać rozwój w produkcji półprzewodników. Horyzont czasowy kreślony przez Imec jest znacznie dłuższy, niż ten przedstawiany przez producentów półprzewodników.

Według mapy drogowej do 2036 roku powinna zostać uruchomiona produkcja pierwszych półprzewodników w 1 nm procesie technologicznym.

Zaprezentowane estymaty powstały w wyniku badań i współpracy z największymi gigantami w branży półprzewodników takimi jak TSMC, Intel, Samsung czy ASML.

Według Imec standardowe tranzystory FinFET stosowane będą do 3 nm procesów technologicznych. Później pojawią się nowsze konstrukcje Gate All Around (GAA) typu nanosheet oraz forksheet. Ta metoda produkcyjna sprawdzi się w układach produkowanych w 2 nm oraz A7 (siedmiu angstremach). Warto przypomnieć, że dziesięć angstremów = 1 nm, co oznacza, że w swoich szacunkach Imec zakłada już, że w przyszłości na rynku pojawią się układy produkowane w procesie mniejszym od 1 nm.

Międzyuczelniane Centrum Mikroelektroniki to organizacja, która skupia się na badaniach R&D, z których korzystają najwięksi producenci sprzętu elektronicznego na świecie. Dzięki dużym nakładom finansowym na badania oraz specjalistycznej wiedzy Imec tworzy znacznie dokładniejsze mapy drogowe, od tych przedstawianych przez producentów procesorów takich jak Intel czy AMD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200