Układy ARM - konkurencja jest 3 lata za Apple
-
- 04.05.2022, godz. 11:30
Qualcomm jest trzy lata za Apple. Konkurencja dla Apple Silicon dopiero w przyszłym roku.
Qualcomm odroczył premierę wydajnych układów scalonych ARM dla komputerów osobistych. Największy producent procesorów do smartfonów kupił w zeszłym roku firmę Nuvia oraz zapowiedział wprowadzenie na rynek produktów dedykowanych dla komputerów przenośnych. Niestety plany zostały odroczone do 2023 roku. Prawdopodobną przyczyną zmiany daty premiery są problemy z dostępnością półprzewodników.

Qualcomm wyprodukował już kilka procesorów ARM dla komputerów, ale nie zdobyły one zakładanej popularności
Źródło: Qualcomm.com
Na ostatniej rozmowie finansowej Qualcomm przekazał, że prace nad procesorem dla komputerów przenośnych przebiegają zgodnie z planem. Podano jednak, że finalny produkt pojawi się na rynku dopiero pod koniec 2023 roku - ponad rok względem pierwotnego planu. Tym samym firma Apple ma około trzy lata przewagi w produkcji układów scalonych ARM, a do czasu premiery pierwszego poważnego konkurenta na rynku zobaczymy zupełnie nowe produkty z rodziny Apple Silicon.
Zobacz również:
- Kolejne firmy zapowiadają smartfony obsługujące komunikację satelitarną
- Samsung ostrzy zęby - nowa strategia dla smartfonów na 2023 rok
- Microsoft autoryzował system Windows 11 uruchamiany na komputerach Mac z układami ARM
Qualcomm zamierzał wprowadzić na rynek pierwsze wysokowydajne układy ARM dla komputerów przenośnych z systemami Windows oraz Linux w połowie 2022 roku.
Układ scalony opracowany przez Qualcomm oraz Nuvia będzie mierzyć się na rynku prawdopodobnie z trzecią generacją procesorów Apple Silicon. Firma Apple aktualnie jest w fazie zaawansowanych prac nad procesorem Apple M2, a cykl wydawniczy zakłada premierę zupełnie nowej generacji układów ARM co 18 miesięcy. Oznacza to, że Apple M3 pojawi się na rynku chwilę przed lub chwilę po pierwszych procesorach opracowanych przez Qualcomm oraz Nuvia.