Układ MU-MIMO zwiększający przepustowość hot-spotów

Qualcomm opracował rozwiązanie, dzięki któremu publiczne punkty dostępowe są w stanie obsługiwać dużo więcej mobilnych użytkowników, niż ma to miejsce obecnie. Wszystko za sprawą specjalnego układu scalonego. Wykorzystuje on technologię antenową, dzięki hot spot może świadczyć jednocześnie swe usługi większej liczbie podłączonych do niego użytkowników.

Qualcomm zaprojektował układ scalony wykorzystujący technologię kryjącą się za skrótem MU-MIMO (Multi User-Multiple-Input Multiple-Output). Publiczny punkt dostępowy wyposażone w taki układ jest w stanie komunikować się jednocześnie z większą liczbą użytkowników, ponieważ może zarządzać wieloma strumieniami danych. Technologię tę musi oczywiście wspierać również urządzenie mobilne, które nawiązuje łączność z hot-spotem.

Firma przygotowuje się do wprowadzenia na rynek układów bezprzewodowych, dzięki którym punkt dostępowy będzie w stanie zarządzać jednocześnie czterema strumienia danych. Jednocześnie w ofercie firmy pojawią się podobne układy do instalowania w smartfonach, notebookach oraz tabletach. Qualcomm przeprowadził już testy, które pokazały, że przepustowość punktu dostępowego z technologią MU-MIMO wynosi ok. 600 Mb/s. Szacuje się, że pierwsze komercyjne punkty dostępowe wspierające taką technologie wejdą na rynek jeszcze pod koniec br.

Zobacz również:

  • Antena DVB-T2 niezbędna do wysokiej jakości
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200