Układ Apple M4 wydajniejszy od M3 z MacBooka Air 2024

Apple zdecydowało się na dziwny ruch. iPad Pro posiada nowy procesor Apple M4, który zastępuje model M3 zaprezentowany zaledwie dwa miesiące temu.

Gigant z Cupertino na początku maja 2024 roku zdecydował się zaktualizować portfolio tabletów iPad. Zmiana ta była jak najbardziej potrzebna, ponieważ w 2023 roku nie zaprezentowano żadnego nowego modelu.

Apple M4
Źródło: apple.com

Apple M4

Źródło: apple.com

Apple zaskoczyło nas premierą iPada Pro z ekranem OLED, który dodatkowo na pokładzie posiada nowy procesor Apple M4. Jednostka ta zastępuje na rynku model, który pojawił się w sprzedaży zaledwie kilka miesięcy temu wraz z premierą nowych komputerów przenośnych z rodziny MacBook Pro, co wywołuje duże zamieszanie na rynku. Zmiana ta wskazuje również na mocne przygotowanie Apple do premiery rozwiązań związanych z AI, które zostaną zaprezentowane podczas WWDC 2024 w czerwcu.

Zobacz również:

  • IPhone w wersji Slim? Jakie plany ma firma Apple?
  • Duże zmiany w linii produktowej iPadów po majowej premierze

Pierwsze testy syntetyczne wskazują, że układ Apple M4 jest nawet o 21% szybszy od modelu M3.

Chip M4 został zbudowany w oparciu o technologię trzech nanometrów drugiej generacji. Posiada do czterech rdzeni wysokiej wydajnośći i zawiera sześć rdzeni energooszczędnych - o dwa więcej niż M3. Ma on być jeszcze bardziej energooszczędny niż jego poprzednik.

Wyniki Geekbench 6 znalezione na stronie Primate Lab wskazują, że układ M4 uzyskał 14 677 w teście Multi-Core. Dla porównania, MacBook Pro M3 uzyskał 12 102 punktów w tym samym teście.

Wynik Apple M4 w teście jednordzeniowym wyniósł 3,767. MacBook Air z chipem M3 uzyskał wynik 3,190, więc nowszy procesor wypadł o 18% lepiej.

Analitycy rynkowi sugerują premierę MacBooków z procesorami Apple M4 w drugiej połowie 2024 roku.

Apple po raz pierwszy w historii zaprezentowało nowy układ Apple Silicon w urządzeniu innym, niż komputer Mac. Ruch ten wskazuje jak ważne są dla firmy Apple tablety iPad.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200