Ujednolicona różnorodność

IBM upraszcza ThinkPada - wszystkie modele będą korzystać z tych samych rozszerzeń i elementów zewnętrznych. Zamiast pięciu serii ThinkPad zostaną wprowadzone trzy nowe.

IBM upraszcza ThinkPada - wszystkie modele będą korzystać z tych samych rozszerzeń i elementów zewnętrznych. Zamiast pięciu serii ThinkPad zostaną wprowadzone trzy nowe.

Do końca III kwartału IBM będzie sprzedawać wyłącznie linie ThinkPad A20, T20 i X20. Nowy podział ma odzwierciedlać przede wszystkim zewnętrzne cechy sprzętu - wymiary i wagę. W skład poszczególnych serii wejdą zarówno droższe modele o wysokiej wydajności i bogatym wyposażeniu, jak i tańsze, tzw. popularne. Do ich nazw będą dodawane literowe symbole - "p" (performance) dla notebooków o wysokiej wydajności lub "m" (mainstream) w przypadku komputerów popularnych.

Co się zmienia?

Rodzina ThinkPad A20 ma zastąpić linie ThinkPad 770 i ThinkPad 390, czyli odpowiednio notebooki o najwyższej wydajności (przenośne stacje robocze) i tańsze, klasy all-in-one. Zapowiadane na maj br. ThinkPad A20 będą dostępne w pięciu wersjach, wyposażonych w procesory od Celerona 500 MHz do Pentium III 700 MHz, wyświetlacze 12,1-15", dyski o pojemności 6-18 GB, modemy na kartach MiniPCI i czytniki CD-ROM lub DVD. Ich waga ma wynieść 3-3,2 kg.

Seria T20 zastąpi ThinkPad 600 i niektóre modele ThinkPad 570. Komputery te wyróżnia mała waga (2,1-2,4 kg) i grubość (3,3 cm). Pierwsze dwa modele tej serii będą wyposażone w Pentium III 700 MHz i 650 MHz, 14,1 i 13,3" wyświetlacze, 12 i 6 GB dyski.

Nowością w ThinkPad A20 i T20 będzie złącze UltraPort (z interfejsem USB) umieszczone na górnej krawędzi wyświetlacza. Umożliwi ono podłączanie dodatkowych urządzeń bez kabli. Pierwszym elementem dodatkowym standardu UltraPort ma być cyfrowa kamera wideo. ThinPad A20 i T20 zostaną wyposażone w zintegrowany z płytą główną układ Security Chip do szyfrowania danych i sprzętowego zabezpieczania dostępu. Latem mają się pojawić karty PC Card dla ThinkPad, umożliwiające bezprzewodową komunikację i wymianę danych zgodnie ze standardem Bluetooth, łączności radiowej krótkiego zasięgu.

Dopiero w III kwartale br. pojawi się seria ThinkPad X20, która zastąpi obecnie sprzedawane modele ThinkPad 570 i mininotebooki ThinkPad 240.

Jedna konstrukcja

IBM zapowiada daleko posuniętą standaryzację konstrukcji notebooków. Ta inicjatywa producenta jest warta uwagi, zwłaszcza że poszczególne modele ThinkPad nadal będą zasadniczo różnić się wydajnością, funkcjonalnością i wymiarami.

Obecnie użytkownicy IBM muszą korzystać z różnych wersji i replikatorów portów. Według zapowiedzi, ma się to zmienić od połowy roku. Zamiast sprzedawanych dotąd modeli typu PC Card Enabler, SelectaBase, SelectaBase III, Port Replicator i Multiport Hub pojawią się dwa uniwersalne - ThinkPad Replicator i ThinkPad Dock, współpracujące ze wszystkimi modelami: A20, T20 i X20.

Nastąpi też ujednolicenie prawie wszystkich innych podzespołów: stacji dyskietek o wysokiej gęstości (LS-120 i 200M HiFD), czytników DVD i CD-ROM, napędów CD-RW, dysków, pamięci RAM, kart sieciowych, zasilaczy i akumulatorów.


TOP 200