Udziałowcy pozywają HP. Czy zarząd firmy świadomie przepłacił za firmę Autonomy?

Według części udziałowców władze koncernu Hewlett-Packard dysponowały wiedzą na temat nieprawidłowości odkrytych niedawno w finansach spółki Autonomy na długo przed jej zakupem. W takim przypadku zakup spółki uznano za działanie na szkodę akcjonariuszy.

Z informacji agencji Reuters wynika, że pierwszy pozew w tej sprawie zgłoszono już przed sądem w San Francisco. Nie ujawniono, czy pozew zgłosił inwestor indywidualny, czy też grupa udziałowców HP. Wiadomo natomiast, że zdaniem prawników reprezentujących stronę skarżącą, koncern HP zataił fakt, że przygotowania do transakcji prowadzono w oparciu o niewiarygodne i nierzetelne dokumenty i oświadczenia finansowe. Dowodem na to, że władze koncernu HP dysponowały wiedzą na temat nieprawidłowości ma być próba wycofania się z zakupu Autonomy podjęta na krótko przed zamknięciem transakcji. Władze HP miały również podejmować działania zmierzające do zatajenia prób odstąpienia od umowy.

Jednocześnie Mike Lynch, jeden ze współzałożycieli spółki, który do niedawna piastował stanowisko dyrektora generalnego Autonomy zaprzecza wszelkim zarzutom. Z kolei Leo Apotheker, który kierował firmą HP w czasie kiedy podejmowano decyzję o zakupie Autonomy twierdzi, że wszystkie przygotowania i analizy poprzedzające transakcję prowadzone były z zachowaniem najwyższej skrupulatności. Leo Apotheker wyraża również zdumienie wykrytymi nieprawidłościami.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Przyjdzie AI i poprawi pracę
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200