Udostępniono kod źródłowy pierwszego komputera z interfejsem graficznym

Kolekcjonerzy i zwolennicy zabytkowych komputerów mają nie lada gratkę. Aby uczcić okrągłą 40-tą rocznicę zbudowania kultowego komputera Apple Lisa, amerykańskie muzeum CHM (Computer History Museum) udostępniło kod źródłowy zarządzający tym pierwszym na świecie systemem obliczeniowym zawierającym GUI (graficzny interfejs użytkownika).

Grafika: Apple

Muzeum uzyskało na to zgodę korporacji Apple, która wprowadziła do swojej oferty ten komputer dokładnie 19 stycznia 1983 r. Była to wtedy nowość z racji tego, że komputer komunikował się z użytkownikiem za pomocą interfejsu, który w następnych latach stał się standardem. I chociaż większość ludzi kojarzy interfejs GUI z komputerem Apple Macintosh, to właśnie komputer Lisa był prekursorem tej nowatorskiej na owe czasy technologii.

Tak naprawdę to bez tych dwóch komputerów nie byłoby komputerów Macintosh ani Windows razem ze sterującymi nimi myszkami. Wprowadzony na rynek w 1983 roku komputer Lisa kosztował prawie 10 tys. USD i był wyposażony w mikroprocesor Motorola 68000 oraz w dysk twardy o pojemności, która budzi dzisiaj śmiech. Komputer Apple Lisa zawierał system operacyjny Lisa OS i kilka aplikacji biurowych, takich jak edytor tekstu LisaWrite i arkusz kalkulacyjny LisaCalc.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Koniec kłopotów ze skanowaniem kodów QR znajdujących się na ścianach czy billboardach
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Apple rozpoczął sprzedaż następcy Lisy (chodzi o komputer Apple Macintosh) w styczniu 1984 roku za 2495 USD. Następnie Apple wprowadził do oferty komputer Lisa 2, ustalające jego cenę na 3495 USD. Kod źródłowy komputera Apple Lisa jest dostępny na stronie internetowej CHM tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200