Uczelniana sieć WLAN 802.11n

Ruszyła jedna z największych na świecie bezprzewodowych sieci LAN opartych na technologii 802.11n. Została zbudowana na uczelni Morrisville State College, w stanie Nowy Jork.

Sieć obsługują urządzenia produkowane przez firmę Meru Networks. WLAN składa się z 720 najnowszych punktów dostępowych tej firmy o nazwie AP 320 11n. Pierwsze testy wykazały, że sieć pracuje szybko i niezawodnie, obsługując bez najmniejszych kłopotów tak wymagające aplikacje, jak konferencje wideo prowadzone w trybie online.

W szczytowych momentach sieć obsługuje jednocześnie 1200 bezprzewodowych klientów (na 3 tys. zarejestrowanych użytkowników). Oprócz notebooków z usług sieci korzystają inne urządzenia bezprzewodowe, takie jak iPod, konsole gier, telefony Apple iPhone oraz inne podręczne komputery.

Zobacz również:

Firma Meru była jedną z pierwszych, która wprowadziła do swojej oferty rozwiązania 802.11n Draft 2. Sieci 802.11n są obecnie budowane także w innych instytucjach naukowych znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. I tak np. Duke University buduje sieć 802.11n opartą na rozwiązaniach Cisco, a Carnegie Mellon University zdecydował się wdrożyć sieć WLAN zawierającą bezprzewodowe urządzenia 802.11n firm Aruba i Xirrus.

Decydując się na sieć 802.11n uczelnia stanęła przed wyborem - wdrażać bardziej zaawansowaną technologię PoE (standard 802.3at, nazywany też PoEPlus), czy pozostać przy wcześniejszej odmianie PoE (standard 802.3af), pozwalającej dostarczać urządzeniom sieciowym moc o wielkości 15 watów. Ostatecznie zdecydowano się na 802.3af, ponieważ większość znajdujących się na uczelni gigabitowych przełączników firmy Enterasys wspiera właśnie ten standard.


TOP 200