Ubuntu 11.04 opóźnione - nVidia nie będzie wspierać Waylanda?

Canonical przesunął plan wydawniczy najnowszego Ubuntu. Pierwsza wersja alpha, która miała ukazać się na początku listopada, pojawi się 2 grudnia. Wieści o nowym środowisku graficznym zamąciła informacja, że nVidia raczej nie przygotuje sterowników dla serwera grafiki Wayland, który miałby być podstawą kolejnych wydań Unity.

Po sukcesie Ubuntu 10.10, w sieci zaroiło się od zapowiedzi Natty Narwhal (nazwa kodowa Ubuntu 11.04, pol. zgrabny narwal). Nowy system zapowiadał zresztą prezes Canonical Ltd., Mark Shuttleworth.

Jak pisaliśmy, Ubuntu 11.04 domyślnie skorzysta z możliwości środowiska graficznego Unity. Z popularnego GUI korzystała wcześniej edycja Ubuntu Netbook Remix, przeznaczona dla urządzeń typu netbook.

Zobacz również:

  • Canonical wydaje Ubuntu 22.04 LTS z ulepszonym jądrem
  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie
  • Ubuntu 22.04 - już jest

Przy wielu zaletach Unity, w przyszłości główna wadą środowiska może się okazać słaba dostępność sterowników.

Serwis miłośników nVidii nvnews.net poinformował, że firma nie będzie prawdopodobnie wspierać serwera grafiki Wayland, który ma być następcą X.org w kolejnych wersjach Unity.

Choć w tej chwili, może zbyt wcześnie jeszcze mówić o Ubuntu 11.10 i serwerze Wayland, w razie braku wsparcia ze strony producentów, społeczność open-source sama musiałaby zadbać o zgodność OS-u i kart graficznych.

Premiera Ubuntu 11.04 zapowiadana jest na końcówkę kwietnia 2011.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200