Ubiegłoroczne przychody Merlina wyniosły 9 mln zł

Największa w Polsce księgarnia internetowa przedstawiła oficjalne wyniki finansowe za 2001 r. Zarząd Merlina liczy na to, iż zeszłoroczne przychody w wysokości 9 mln zł zostaną w tym roku podwojone.

Istniejąca od ponad trzech lat księgarnia internetowa Merlin przedstawiła wyniki sprzedaży za 2001 r. Sklep, w którego ofercie znajdują się wydawnictwa książkowe, muzyczne, filmowe i komputerowe, sprzedał w 2001 roku towary na łączną sumę 9 mln zł. Plasuje to Merlina w ścisłej czołówce polskich przedsięwzięć e-commerce i z pewnością na czele księgarni internetowych. "Podaliśmy wyniki po raz pierwszy, bo nikt nie lubi przyznawać się do małych liczb, a tak było wcześniej. Ponadto nie mamy już części konkurencji, którą na niektórych polach był Empik", wyjaśnia Krzysztof Jerzyk, wiceprezes Merlina.

W porównaniu do roku 2000 Merlin zwiększył swoje ubiegłoroczne przychody o prawie 150% (w 2000 r. wyniosły 3,67 mln zł) a w 2000 r. (w stosunku do 1999 r.) wzrost sięgnął 600%. Zdaniem wiceprezesa Krzysztofa Jerzyka, na taki wzrost popularności Merlina wpływ miało kilka czynników. "W Polsce wreszcie zauważalny jest wzrost liczby internautów, a wśród nich osób decydujących się na dokonywanie zakupów z wykorzystaniem Sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jedynie 5% internautów aktywnie uczestniczy w handlu elektronicznym (w USA - 35%), to mamy jeszcze dużo do zrobienia. Oferowany przez nas asortyment jest tym, co lubi i z czego korzysta każdy człowiek. W chwili obecnej codziennie odwiedza księgarnie 10 tys. klientów, z czego ok. tysiąc dokonuje zakupu" – dodaje Krzysztof Jerzyk.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • 8 koncepcji biznesowych, które liderzy IT powinni opanować

Obecna oferta Merlina liczy 61 tys. książek, 53,5 tys. płyt CD i kaset magnetofonowych, 4,1 tys. filmów wideo i 1,6 tys. programów komputerowych – w sumie ponad 120 tys. pozycji. "Zważając na fakt, że w zeszłym roku sprzedaliśmy ponad połowę posiadanych w ofercie tytułów i prawie jedną trzecią pozycji muzycznych, w tym roku spodziewamy się 100-procentowego wzrostu sprzedaży. Pierwsze dwa miesiące tego roku potwierdzają te prognozy", reasumuje wiceprezes księgarni.

Merlin szacuje, że w listopadzie lub grudniu tego roku, spółce uda się osiągnąć zysk operacyjny. Pierwsze poważniejsze zyski netto spodziewane są w pierwszej połowie 2003 roku. Merlin jest w 100% własnością wydawnictwa Prószyński i S-ka. Księgarnia zatrudnia około 20 osób, dodatkowy zespół tworzy kilku pracowników spółki Sensowne Systemy, tworzącej oprogramowanie na potrzeby Merlina. Dotychczasowe inwestycje w stworzenie i rozwój e-księgarni pochłonęły około 2 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200