Ubezpieczony w SAP

Zurich Handlowy będzie pierwszym polskim użytkownikiem systemu R/3 w sektorze finansowym.

Zurich Handlowy będzie pierwszym polskim użytkownikiem systemu R/3 w sektorze finansowym.

Na ten tydzień zaplanowano pierwsze spotkanie przedstawicieli i szwajcarsko-polskiego joint venture Zurich Handlowy, dotyczące współpracy przy opracowywaniu elementu systemu, poświęconego ubezpieczeniom gospodarczym. Szwajcarskie towarzystwo ubezpieczeniowe, działające w kilkudziesięciu krajach świata, ma korporacyjną umowę z SAP. Także w Polsce, gdzie Zurich Group współpracuje z Bankiem Handlowym, rozpoczyna się instalacja R/3, mająca działać równolegle z systemem obsługującym ubezpieczenia na życie, brytyjskim Life SIT.

Podobną decyzję rozważa obecnie także niemiecki gigant ubezpieczeniowy Allianz. Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory firma jednak nie zdecydowała, czy przystąpi do programu współpracy z SAP. Zaangażowanie w ten projekt polskiego oddziału Allianz będzie możliwe dopiero w późniejszym terminie.

SAP prowadzi program pilotażowy, mający doprowadzić do opracowania modułu ubezpieczeniowego swojego systemu R/3. Brak tego modułu uniemożliwiał dotychczas niemieckiej firmie wejście na dynamicznie rozwijający się rynek firm, oferujących wszelkiego rodzaju ubezpieczenia. Oprócz tradycyjnych towarzystw ubezpieczeniowych, usługi takie w krajach zachodnich proponują inne instytucje, np. banki, a nawet kasy budowlane. W Polsce rynek ten dopiero rozpoczyna fazę gwałtownego rozwoju. Pojawiają się fundusze emerytalne, a zagraniczne firmy ubezpieczeniowe często natychmiast podejmują projekty wdrożenia systemów wspomagających zarządzanie. Na kontrakty w tym sektorze liczy , który do tej pory nie może pochwalić się znacznymi sukcesami w krajowym sektorze finansowym.

Zurich Group współpracuje z SAP w ramach projektu pilotażowego w skali ogólnoświatowej. Nowością jest natomiast możliwość współpracy także i polskich oddziałów tej instytucji z producentem systemu R/3. Oprócz ubezpieczyciela i producenta systemu, w projekcie ma wziąć udział także jedna z polskich firm doradczych, partnerów konsultingowych SAP Polska.