Uaktualnienie: Cap Gemini Group przejmuje działalność konsultingową od Ernst & Young

Wartość transakcji szacowana jest na ok. 11 mld USD. Obecnie nie ma jednak sprecyzowanych planów co do przyszłości polskiego oddziału E&Y.

Cap Gemini Group, francuska firma świadcząca usługi z branży informatycznej, zamierza przejąć działalność konsultingową od Ernst & Young, firmy doradczej z tzw. Wielkiej Piątki. Cap Gemini kupi od E&Y prawie całą działalność konsultingową, za którą zapłaci ok. 365 mln USD gotówką. Ponadto w ramach transakcji francuska firma wyemituje i przekaże partnerowi nowe akcje, co spowoduje, że wartość umowy wzrośnie do ok. 11 mld USD.

Umowa zostanie sfinalizowana, gdy uzyska akceptację partnerów E&Y z poszczególnych krajów. Powinni oni wypowiedzieć się w tej kwestii do kwietnia br., a pod koniec czerwca umowa ma zostać przegłosowana przez akcjonariuszy Cap Gemini.

Przejęcie działalności konsultingowej E&Y ma rozpocząć się od oddziału w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W późniejszym terminie umową mają zostać objęte oddziały E&Y w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Holandii, Belgii, Australii i Nowej Zelandii.

"W tej chwili nie ma konkretnych planów związanych z polskim oddziałem Ernst & Young. Stronom porozumienia wyraźnie zależy na największych rynkach, a nasz ma mały udział w ogólnych przychodach. Należy jednak oczekiwać, że pewne działania zostaną podjęte jeszcze przed ostateczną finalizacją umowy" - powiedział Jerzy Cieślik, prezes polskiego oddziału Ernst & Young.

Cap Gemini nie prowadzi działalności w Polsce.

Dzięki przejęciu francuska firma zdobędzie znaczącą pozycję na amerykańskim rynku konsultingowym. Jej zdaniem, rynek ten będzie generował 1/3 jej przychodów. Przedstawiciele firmy twierdzą, że kolejnym ich celem jest umocnienie swojej obecności na rynku niemieckim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200