USB Typu C 2.1 już w sklepach - 240 W ładowanie przez USB-C

Specyfikacja USB Typu C 2.1 pozbywa się największego problemu z nowoczesnymi komputerami - stosunkowo wolnego ładowania w wydajniejszych konstrukcjach. W sklepach pojawiły się pierwsze kable pozwalające na 240 W ładowanie.

Aktualnie wszystkie nowe komputery przenośne posiadają złącza USB Typu C. Niestety najwydajniejsze stacje robocze w dalszym ciągu muszą korzystać z autorskich złączy do ładowania, ponieważ USB Typu C nie pozwala dostarczyć odpowiedniej ilości energii. Część producentów udostępnia ładowarki USB Typu C do swoich konstrukcji ograniczając jednocześnie ich wydajność.

Przewód USB Typu C
Źródło: computerworld.com

Przewód USB Typu C

Źródło: computerworld.com

W maju 2021 roku USB Implementers Forum (USB-IF) - organizacja odpowiedzialna za rozwój USB Typu C opublikowała nowy standard - USB Typu C 2.1. Jego specyfikacja techniczna pozwala na zasilanie urządzeń z mocą do 240 W (napięcie 48 V, natężenie 5 A).

Zobacz również:

  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać
  • Europa ostrzega Apple - chodzi o USB C z ograniczeniami

Standard Extended Power Range (EPR) jest rozszerzeniem USB Typu C Power Delivery. Przez rok rozwiązanie funkcjonowało jedynie na papierze.

Aktualnie w sklepach pojawiły się pierwsze przewody USB Typu C zgodne ze specyfikacją 2.1 oraz Extended Power Range.

Firma Club3D wprowadziła do ofert trzy kable - dwa do ładowania oraz przesyłania danych i obrazu oraz jeden służący jedynie do ładowania z dodatkowym wsparciem przesyłania plików standardem USB 2.0.

Pojawienie się kabli to dobry znak, ale na rynku nadal brakuje szybkich ładowarek USB Typu C pozwalających dostarczyć prąd zgodny z nową specyfikacją. Najwydajniejsze zasilacze pozwalają na dostarczenie do 132 W z wykorzystaniem USB Typu C.

Nowy standard pozwoli zasilić wydajne stacje robocze z wykorzystaniem USB Typu C. Ładowanie z wykorzystaniem portu USB Typu C może pojawić się również w komputerach Mini PC oraz All-in-One.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200