USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać

USB Power Delivery to popularny i przydatny standard ładowania urządzeń elektronicznych, wokół którego narosło sporo mitów. Co może dać wdrożenie USB Power Delivery w organizacji?

USB Power Delivery to uniwersalny standard ładowania urządzeń elektronicznych wyposażonych w złącze USB. Rozwiązanie to rozwijane jest przez USB Promoters Group - organizacje odpowiedzialną za certyfikowanie i standaryzację najpopularniejszego złącza na świecie - USB.

Wyjaśniamy znaczenie standardu USB Power Delivery
Źródło: Mike Winkler / Unsplash

Wyjaśniamy znaczenie standardu USB Power Delivery

Źródło: Mike Winkler / Unsplash

W 2012 roku USB Promoters Group w odpowiedzi na rosnącą liczbę urządzeń elektronicznych takich jak komputery przenośne, smartfony, tablety czy akcesoria stworzyło specyfikację Power Delivery, która w założeniu ma ułatwiać ładowanie wszelkiej maści sprzętu z wykorzystaniem jednego standardu, zasilacza i złącza.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy kluczowe różnice pomiędzy USB3 i USB4
  • Europa ostrzega Apple - chodzi o USB C z ograniczeniami

Większość użytkowników łączy USB Power Delivery bezpośrednio ze złączem USB Typu C, ale rozwiązanie to jest kompatybilne również ze starszym microUSB. W praktyce jednak dopiero złącze USB Typu C, które jest wysoce uniwersalne i pozwala na szybkie przesyłanie danych i ładowanie urządzeń spopularyzowało USB Power Delivery.

Czym jest USB Power Delivery?

USB Power Delivery nazywane w skrócie jako USB PD to uniwersalny standard szybkiego ładowania z wykorzystaniem wszystkich dostępnych typów złącza USB, które pozostają w aktywnym użyciu od 2012 roku.

USB Power Delivery pozwala pozbyć się zbędnych kabli
Źródło: Dan Dennis / Unsplash

USB Power Delivery pozwala pozbyć się zbędnych kabli

Źródło: Dan Dennis / Unsplash

Aktualnie USB Power Delivery korzysta z rozpowszechnionego w 2015 roku obustronnego złącza USB Typu C, które pozwala na bardzo szybkie ładowanie o mocy maksymalnej wynoszącej w wybranych urządzeniach nawet do 240 W (typowo jest to jednak 65-90 W).

Po ostatnich zmianach specyfikacji technicznej w 2021 i 2022 roku USB Power Delivery pozwala zasilać poprzez złącze USB Typu C nawet najwydajniejsze przenośne stacje robocze. Aktualna wersja standardu pozwala dostarczać nawet 240 W energii elektrycznej.

Co istotne USB Power Delivery to inteligentny standard z kompatybilnością wsteczną. Oznacza to, że w ładowarce i urządzeniu znajdziemy odpowiednie układy dbające o dostarczenie poprawnych parametrów prądu wyjściowego/wejściowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy spokojnie naładować swój telefon ładowarką od laptopa bez obawy o spalenie zasilacza lub uszkodzenie smartfonu. Standard Power Delivery automatycznie dobierze i zastosuje maksymalną prędkość ładowania odpowiednią dla obu urządzeń - ładowarki i urządzenia, które jest ładowane.

Na rynku znajdziemy ładowarki pozwalające ładować kilka urządzeń na raz
Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Na rynku znajdziemy ładowarki pozwalające ładować kilka urządzeń na raz

Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Oznacza to, że posiadanie odpowiednio mocnej ładowarki np. od laptopa pozwala naładować jednym zestawem (ładowarką i przewodem USB) sporą liczbę urządzeń - od laptopa, przez tablet, telefon, słuchawki, czytnik ebook oraz inne urządzenia elektroniczne zasilane z wykorzystaniem ładowalnego akumulatora.

Standard USB Power Delivery niestety nie jest jedynym standardem szybkiego ładowania na rynku

Niestety pomimo globalnego lobbingu ze strony USB Promoters Group na rynku znajdziemy wiele standardów szybkiego ładowania, które nie są uniwersalne oraz kompatybilne z USB Power Delivery.

Za produkcję konkurencyjnych rozwiązań odpowiedzialni są głównie chińscy producenci. Stosują oni własne, dedykowane standardy szybkiego ładowania kompatybilne jedynie z ich urządzeniami, które do ładowania wymagają stosowania dedykowanych zasilaczy (najczęściej z końcówką USB Typu A). Urządzenia wyposażone w autorskie systemy szybkiego ładowania takie jak Oppo VOOC, Huawei SuperCharge czy Qualcomm Quick Charge można naładować z wykorzystaniem ładowarki w standardzie USB Power Delivery, ale ładowanie będzie zauważalnie wolniejsze.

Power Delivery ułatwia ładowanie sprzętu i ogranicza ilość elektrośmieci

Dzięki standardowi USB Power Delivery użytkownicy mogą wykorzystywać jedną ładowarkę do ładowania wielu urządzeń. Na rynku znajdziemy również dedykowane modele z wieloma wejściami, które z wykorzystaniem jednego zasilacza pozwalają ładować kilka urządzeń w tym samym czasie.

Standard USB Power Delivery znacząco zwiększa kompatybilność pomiędzy różnymi urządzeniami
Źródło: Yogas Design on Unsplash

Standard USB Power Delivery znacząco zwiększa kompatybilność pomiędzy różnymi urządzeniami

Źródło: Yogas Design on Unsplash

Dzięki wprowadzeniu USB Power Delivery rozpowszechniono szybkie ładowanie urządzeń elektronicznych. Standard ten znacząco ułatwił ładowanie laptopów. Większość producentów zdecydowała się na wdrożenie USB Typu C w swoich urządzeniach oraz doprowadzenie do niego linii energetycznych umożliwiających ładowanie sprzętu. Niestety nadal nie jest to standard w każdym komputerze przenośnym, ale sytuacja od 2012 roku zauważalnie uległa poprawie. Aktualnie większość komputerów przenośnych (z wyłączeniem najtańszych modeli oraz konstrukcji dla graczy) posiada możliwość ładowania z wykorzystaniem USB Typu C.

USB Power Delivery pozwala na wdrożenie jednokablowego stanowiska pracy

Dzięki USB Power Delivery organizacje mogą budować stanowiska pracy lub biurka typu Hot Desk wyposażone jedynie w jeden kabel. Standard USB Power Delivery wraz z możliwościami złącza USB Typu C pozwala przesyłać dane, obraz oraz energię elektryczną z wykorzystaniem jednego kabla USB Typu C.

Wykorzystanie odpowiedniej stacji dokującej lub przejściówki z zasilaczem pozwala podłączyć do komputera przenośnego zewnętrzny monitor, klawiaturę, mysz, zasilacz oraz dodatkowe akcesoria niezbędne do pracy np. tablet graficzny czy drukarkę z wykorzystaniem zaledwie jednego przewodu. To wysoce uniwersalne, ekologiczne oraz wygodne rozwiazanie. Wystarczy wpiąć jeden kabel i można przystąpić do pracy.

USB Power Delivery to duże ułatwienie dla działów IT, które nie muszą martwić się posiadaniem wielu rodzajów zasilaczy pozostających w obiegu w organizacji. USB PD ułatwia również zaradzenie sprzętem. Możliwa jest budowa uniwersalnych stanowisk pracy, które kompatybilne będą z różnymi komputerami przenośnymi mogącymi na dodatek pracować pod kontrolą różnych wersji systemu operacyjnego.

USB Power Delivery pozwala pozbyć się zbędnych kabli
Źródło: Dan Dennis / Unsplash

USB Power Delivery pozwala pozbyć się zbędnych kabli

Źródło: Dan Dennis / Unsplash

USB Power Delivery to wygoda dla wszystkich użytkowników

Standard USB Power Delivery znacząco ułatwia korzystanie z urządzeń elektronicznych w organizacji, a także zarządzanie nimi. Działy IT nie muszą adaptować kilku standardów ładowania urządzeń. Można również ograniczyć ilość ładowarek pozostających w obiegu, a wysoka kompatybilność pozwala stosować uniwersalne stacje dokujące do wielu rodzajów laptopów, co jeszcze kilka lat temu było niewykonalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200