USB-C wyjaśnione w prosty sposób

Najnowszy i najbardziej wydajny standard USB C, włącznie z informacjami o kablach USB. Wszystko w jednym miejscu.

USB C / Fot. Lucian Alexe, Unsplash.com

USB C / Fot. Lucian Alexe, Unsplash.com

USB oznacza "uniwersalną magistralę szeregową", a po angielsku to skrót od Universal Serial Bus. Słowo "uniwersalny" ma duże znaczenie - inżynierowie czuli, że zastąpi inne złącza na rynku, aby stać się jednym, jedynym potrzebnym złączem. To się prawie udało, ale nie do końca.

Z biegiem lat pojawiło się pół tuzina odmian USB, w tym mini-USB i micro-USB. Główna wersja złącza USB, zwana USB-A, jest raczej niedopracowana. Dopiero USB-C, najnowsza wersja standardu USB, w przeciwieństwie do reszty, okazuje się bardzo udanym rozwiązaniem.

Zobacz również:

  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać
  • USB-C również dla starszych modeli iPhone

Co powinieneś wiedzieć o USB-C?

Złącze USB-C jest od razu rozpoznawalne, ponieważ w przeciwieństwie do starszego USB-A ma owalny kształt — prostokąt z rogami wygładzonymi w krzywiznę. Jest całkowicie symetryczny, więc nie da się go nieprawidłowo podłączyć. To bardzo komfortowe.

Do tego USB-C jest na tyle wąski, że bez problemu zmieści się w telefonach. Oznacza to, że może być standardowym złączem zarówno dla komputerów, jak i telefonów, a także innych urządzeń, takich jak konsole do gier. Zresztą, najnowsze konsole - PlayStation 5 i Xbox Series X/S - wykorzystują właśnie ten standard.

Inne, popularne urządzenia korzystające z kabli USB-C to linia konsol przenośnych Nintendo Switch, a także laptop MacBook Pro czy smartfon Samsung Galaxy.

Złącza USB-C mogą służyć do przesyłania danych, zasilania, a nawet przesyłu wideo i audio. Jednak szybkość działania zależy od tego, z czym się łączymy.

Różne urządzenia mają różne typy portów USB. Są one generalnie podzielone na trzy typy: USB 3.1, USB 3.2 i Thunderbolt 3 (ten ostatni można znaleźć głównie na komputerach Apple). Możesz sprawdzić, jaki masz typ, sprawdzając instrukcję urządzenia lub kontaktując się z producentem.

Domyślnie kabel USB-C podłączony do portu USB 3.1 może przesyłać 10 gigabajtów danych na sekundę. Podłączenie do portu 3.2 zapewni już 20 gigabajtów na sekundę. A porty Thunderbolt 3 umożliwiają kablom USB-C przesyłanie nawet 40 Gb/ps. To o wiele więcej niż oferuje jakakolwiek inna wersja USB.

Kable USB-C

Służą również do przesyłania energii — są powszechnie używane do ładowania urządzeń przenośnych, smartfonów, laptopów, a nawet kamer bezpieczeństwa.

Standardowe złącze USB-C może zapewnić moc 2,5 W, czyli tyle samo, co większość złączy USB-A. Ale wiele urządzeń korzysta z czegoś, co nazywa się protokołem Power Delivery (PD), który pozwala kablowi USB-C dostarczać do 100 watów.

Kable PD mogą ładować laptopy i inne urządzenia o dużej mocy, co jest niemożliwe dla starszych standardów USB.

W skrócie: kable USB-C znacznie wyprzedzają inne rodzaje kabli USB. Z biegiem czasu coraz więcej urządzeń zacznie korzystać z USB-C, co widać na rynku już od lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200