USB C w iPhone nie oznacza końca problemów z kompatybilnością

iPhone 15 prawdopodobnie otrzyma port USB Typu C, ale nie oznacza to końca problemów z kompatybilnością. Paradoksalnie może się ona jeszcze bardziej popsuć.

W związku z nowymi regulacjami Unii Europejskiej oraz naciskami polityków na ujednolicenie standardu do ładowania urządzeń mobilnych na terenie Unii Europejskiej firma Apple porzuci przestały już standard Lightning, który nieprzerwanie od 2012 roku znajdziemy we wszystkich modelach smartfonów iPhone oraz wybranych iPadach.

iPhone nie otrzyma klasycznego złącza USB C
Źródło: Mac Care / Unsplash

iPhone nie otrzyma klasycznego złącza USB C

Źródło: Mac Care / Unsplash

Firma Apple posądzana była o całkowitą rezygnację z fizycznego złącza do ładowania w nadchodzących modelach i wykorzystanie standardu MagSafe, ale prawdopodobnie iPhone 15 i nowsze modele otrzymają klasyczny port USB Typu C. Nie oznacza to jednak końca problemów z kompatybilnością, ponieważ producent zmodyfikuje nieco oprogramowanie iOS.

Zobacz również:

  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?
  • IPhone w wersji Slim? Jakie plany ma firma Apple?
  • Wyjaśniamy kluczowe różnice pomiędzy USB3 i USB4

Według analityków firmy Apple z Ming Chi Kuo na czele producent umożliwi szybkie ładowanie iPhone'a 15 jedynie za pośrednictwem specjalnych kabli z certyfikatem MFI - Made for iPhone.

Aktualne modele iPhone'a ze złączem Lightning są w stanie ładować się z mocą maksymalną na poziomie 27 W, co znacząco odstaje od Androidowej konkurencji. Aby wykrozystać maksymalną prędkość ładowania przewodowego potrzebny jest minimum 29 W zasilacz USB Typu C z Power Delivery oraz kabel MFI z USB Typu C do Lightning.

Według analityków firma Apple nadal będzie stosować certyfikację Made for iPhone nawet po przyjęciu standardu USB Typu C w swoich smartfonach. Taki zabieg spowoduje, że aby wykorzystać pełną moc ładowania potrzebny będzie droższy kabel z certyfikatem wydanym przez firmę Apple, która inkasować będzie od producentów stosowną marżę w celu udzielenia dostępu do certyfikatu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200