USB 4 Version 2 - jak wypada względem poprzednich standardów?

USB Promoter Group (USB-IF) opublikowało nową wersję USB 4, co wywołało niemałe zamieszania. Jakie nowości wprowadza USB 4 Version 2? Czym różni się od poprzednich standardów?

USB to złącze bez którego nie wyobrażamy sobie współczesnych komputerów. Standardy ten zadebiutował po raz pierwszy w 1996 roku jest z nami do dnia dzisiejszego. USB, a w zasadzie Universal Serial Bus (uniwersalna magistrala szeregowa) to najpopularniejsze komputerowe złącze komunikacyjne, które służy do podłączania różnego rodzaju akcesoriów. Jest wykorzystywane przy podłączaniu praktycznie dowolnego sprzętu elektronicznego. Jedynym wymaganiem jest kompatybilność obu sprzętów z USB.

Różne rodzaje złącz USB
Źródło: Lucian Alexe / Unsplash

Różne rodzaje złącz USB

Źródło: Lucian Alexe / Unsplash

USB zadebiutowało w 1996 roku, a od ponad 25 lat porty USB Typu A znajdziemy w wielu komputerach. Oczywiście na przestrzeni lat standard znacząco się rozwinął i ewoluował, ale kilka jego cech nie uległo zmianie. Nadal jest to najpopularniejsze złącze do komunikacji urządzeń elektronicznych, w dalszym ciągu cechuje się zgodnością ze standardem Plug and Play oraz co najważniejsze posiada kompatybilność wsteczną. Oznacza to, że do najnowszych komputerów z portami USB 4 (z wykorzystaniem przejściówki na złącze Typu A) bez problemu podepniemy akcesorium pracujące w standardzie USB Full Speed (12 Mb/s) z 1998 roku. Dzięki tak szerokiemu spektrum zastosowań USB na dobre zadomowiło się w informatyce.

Zobacz również:

  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać

Na przestrzeni ostatnich lat popularność zdobywa opublikowane w 2015 roku złącze USB Typu C, które jest mniejsze oraz umożliwia podłączanie przewodu z obu stron. Złącze to ze względu na swoje rozmiary i wszechstronność, w urządzeniach mobilnych zastąpiło złącza microUSB i miniUSB. Z czasem (od 2016 roku) zostało również zintegrowane z szybkim standardem przesyłu danych opracowanym przez firmę Intel - Thunderbolt 3 oraz Thunderbolt 4.

USB 4

Najnowszym standardem USB jest USB 4. Specyfikacja techniczna tego rozwiązania została zaprezentowana w 2019 roku, a pierwsze urządzenia trafiły na rynek dopiero w okolicach 2021 roku. USB 4 zakłada wykorzystanie konektora Typu C. Klasyczne USB Typu A (jednostronne) działa jedynie w standardach z liczbą 3 z przodu.

USB 4 wprowadziło wiele nowości. Zwiększono przepustowość przesyłania danych do 40 Gb/s. Całość jest kompatybilna z DisplayPort, Thunderbolt oraz szybkim ładowaniem z wykorzystaniem standardu Power Delivery.

Problem z nazewnictwem standardów

Na przestrzeni ostatnich lat USB-IF - organizacja zajmująca się rozwojem standardu USB wprowadziła na rynek wiele nowych wersji tego protokołu komunikacji, a ich nazewnictwo sprawia problem nawet administratorom IT. Na rynku pojawiło się bowiem USB 3.2 Gen 1×1, USB 3.2 Gen 1×2, USB 3.2 Gen 2×1, USB 3.2 Gen 2×2, USB4 Gen 2×1, USB4 Gen 2×2, USB4 Gen 3×1 oraz USB4 Gen 3×2.

Pendrive na USB
Źródło: Sara Kurfeß / Unsplash

Pendrive na USB

Źródło: Sara Kurfeß / Unsplash

Organizacja USB Promotor Group postanowiła jeszcze bardziej utrudnić nam życie i zapowiedziała specyfikację nowego standardu USB. Co ciekawe nie będzie to USB 5, a USB 4 Version 2, co wywołało dodatkowe zamieszanie na rynku.

Czym różni się USB 4 Version 2 oraz USB 4 lub złącza Thunderbolt 4 (nazwa często wymienna z USB 4)?

USB 4 Version 2 - małe, ale istotne zmiany, jeszcze większe zamieszanie na rynku

USB Promotor Group opublikowało specyfikację USB 4 Version 2 w odpowiedzi na oczekiwania rynku oraz producentów sprzętu elektrogniznego. Standard ten skupia się na największych bolączkach USB 4.

Pierwsza nowością jest podwójna przepustowość, która zamiast 40 Gb/s wynosi aż 80 Gb/s. Co ciekawe w przypadku dobrej jakości kabli zaprojektowanych zgodnie ze specyfikacją USB 4 będzie można uzyskać przepustowość 80 Gb/s pomiędzy urządzeniami kompatybilnymi z USB 4 Version 2. Mowa o przewodach o długości do 1 metra. Ta zmiana pozwoli między innymi na podłączanie zewnętrznych układów graficznych, ponieważ USB 4 Version 2 współpracuje również z liniami PCIe 5.0.

USB 4 Version 2 wprowadza również silniejsze ładowanie, które uwolni producentów stacji roboczych oraz komputerów do gier od konieczności stosowania autorskich zasilaczy o zwiększonej mocy.

USB 4 pozwala na ładowanie urządzeń o mocy do 100 W z wykorzystaniem Power Delivery oraz kompatybilnego zasilacza. Limit ten jest wystarczający dla komputerów przenośnych z procesorami o obniżonym napięciu. W przypadku najwydajniejszym modeli z topowymi procesorami oraz zewnętrznymi układami graficznymi konieczne są dedykowane zasilacze. USB 4 Version 2 znosi 100 W limit ładowania. Akcesoria Power Delivery będą w stanie zasilać po USB Typu C komputery z mocą do 240 W.

USB 4 Version 2 to standard, który był natywnie projektowany z myślą o zapewnieniu wsparcia dla monitorów o rozdzielczości 8K. Z wykorzystaniem USB 4 Version 2 można będzie skorzystać z najnowszych wersji standardu DisplayPort. Umożliwi to wyświetlanie treści o rozdzielczości 8K z zachowaniem pełnej głębi kolorów oraz podwyższoną częstotliwością odświeżania ekranu.

USB Typu C w nowoczesnym laptopie
Źródło: Rahul Chakraborty / Unsplash

USB Typu C w nowoczesnym laptopie

Źródło: Rahul Chakraborty / Unsplash

Pełna certyfikacja USB 4 Version 2

Aktualnie USB-IF zaprezentowało jedynie poglądową specyfikację techniczną standardu USB 4 Version 2. Oficjalna prezentacja pełnej specyfikacji technicznej spodziewana jest 1 listopada 2022 roku podczas konferencji USB Developer Days 2022. Po debiucie zatwierdzonego certyfikatu producenci urządzeń elektronicznych i akcesoriów będą mogli przygotowywać nowe produkty kompatybilne z USB 4 Version 2.

Spopularyzowanie standardu USB 4 Version 2 zajmie co najmniej kilka lat. Aktualnie po ponad trzech latach od debiut standardu USB 4 najpopularniejszym złącze USB jest USB 3.2 Gen 2, a więc nie najnowsza rewizja standardu w wersji 3.0.

USB 4 Version 2 wyeliminuje USB Typu A

Standardy USB 4 nie przewidują możliwości wykorzystania złącz USB Typu A. W domyśle złącze, które znamy od 1996 roku nie posiada integracji z Thunderbolt, Power Delivery oraz DisplayPort. Rozwiązania te są ściśle powiązane z USB Typu C. W dobie miniaturyzacji oraz dążenia Unii Europejskiej do ujednolicenia złącza do ładowania urządzeń mobilnych, USB-IF zamierza odesłać na emeryturę złącze USB Typu A, które przetrwało dłużej, niż zakładano. Z pewnością porzucenie USB Typu A nie będzie proste i zajmie co najmniej kilka lat.

Dysk zewnętrzny podłączony przez USB Typu A
Źródło: Immo Wegmann / Unsplash

Dysk zewnętrzny podłączony przez USB Typu A

Źródło: Immo Wegmann / Unsplash

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200