USA: są pierwsze oznaki ożywienia na rynku IT

Analitycy szacują, że liczba realizowanych projektów informatycznych systematycznie rośnie. Spora część inwestycji to zaplanowane wcześniej projekty, które przełożono w obliczu ubiegłorocznego załamania gospodarczego. Wyścig do technologii IT w biznesie ponownie nabiera tempa.

W badaniu ankietowym przeprowadzonym przez firmę Robert Half Technology wzięło udział ponad 1,4 tys. szefów informatyki z amerykańskich firm zatrudniających ponad setkę osób. Niemal co czwarty ankietowany CIO (37 proc.) przyznał, że w 2010 roku planuje realizację odłożonych w czasie inwestycji związanych z zakupem sprzętu lub aktualizacją oprogramowania. Kolejne 16 proc. zamierza przeprowadzić projekty związane z wdrożeniem rozwiązań wirtualizacyjnych. Taki sam odsetek badanych chce zrealizować projekty dotyczące firmowych witryn i aplikacji internetowych. Na najbliższe miesiące planowane są też zaległe inwestycje związane z wdrożeniem nowoczesnych systemów wspierających pracę zespołową. Przełożone z ubiegłego roku inwestycje w tym zakresie planuje 12 proc. ankietowanych szefów IT. Dalsze 11 proc. chce zainwestować w rozwiązania związane z modelem cloud computing. Niemal co dziesiąty badany (9 proc.) planuje również stworzenie serwisu społecznościowego ukierunkowanego na promocję marki i budowanie relacji z klientami.

Zdaniem autorów raportu jest to wyraźny sygnał zwiastujący ożywienie na rynku IT. "Inwestycje w sprzęt i oprogramowanie są nieodzowne z punktu widzenia ewoluujących potrzeb technologicznych biznesu. Zarządy wielu firm mają świadomość, że zbyt długie odkładanie niezbędnych inwestycji w IT może uniemożliwić im szybkie wykorzystanie nowatorskich rozwiązań technologicznych w walce o pozycję rynkową" - uważa Dave Willmer, dyrektor wykonawczy firmy Robert Half Technology. Według niego wiele firm spotka się wręcz z koniecznością przeznaczenia dodatkowych zasobów i zatrudnienia nowych pracowników, aby w krótkim czasie nadrobić zaległości inwestycyjne wywołane ubiegłorocznymi działaniami oszczędnościowymi. Zdaniem ekspertów ożywienie na rynku amerykańskim powinno przełożyć się na podobne wzrosty nakładów na inwestycje w IT również w innych sektorach. Realizowane projekty obejmą bowiem m.in. lokalne oddziały amerykańskich koncernów.

Czytaj też:

Spadki na rynku komputerów PC w Polsce są coraz mniejsze

Spadła wartość rynku telekomunikacyjnego w 2009 r.

Pamięci DRAM będą drożeć

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200