USA i Japonia utworzą centrum badań nad kolejnymi półprzewodnikami

W ramach nowego dialogu gospodarczego Japonia i USA zamierzają produkować nowe rodzaje półprzewodników. Celem jest przeciwdziałanie zakłóceniom spowodowanym przez inwazję Rosji na Ukrainę.

RF._.studio / Pexels

W piątek 28 lipca na spotkaniu w Waszyngtonie ogłoszono utworzenie nowego wspólnego, międzynarodowego centrum badawczego dla półprzewodników nowej generacji podczas tak zwanego gospodarczego spotkania ministerialnego „dwa plus dwa”, powiedział japoński minister handlu Koichi Hagiuda. Oba kraje uzgodniły podczas rozmów gospodarczych, że będą pracować nad wspólnymi badaniami nad półprzewodnikami następnej generacji, aby stworzyć bezpieczne źródło istotnych komponentów. Placówka zostanie utworzona przez nową japońską instytucję badawczą zajmującą się chipami, która ma zadebiutować w tym roku, wykorzystując sprzęt oraz kadry planowanego amerykańskiego Narodowego Centrum Technologii Półprzewodników.

Najnowocześniejsze obecnie półprzewodniki wykonane w technologii 2 nanometrów oferują najwyższą wydajność przy mniejszym zużyciu energii. Nowe centrum badawczo-rozwojowe będzie obejmować prototypową linię produkcyjną, a celem jest rozpoczęcie masowej produkcji chipów w kraju już w 2025 roku. W projekcie będą uczestniczyć Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki Przemysłowej i Technologii, Narodowy Instytut Badawczy Riken oraz Uniwersytet w Tokio.

Zobacz również:

  • Badacze odkryli najszybszy na świecie półprzewodnik
  • Za sprawą AI fabryki produkujące chipy przestaną zanieczyszczać środowisko naturalne

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, sekretarz handlu USA Gina Raimondo, minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi i Hagiuda dyskutowali również o bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym, jak poinformowano na briefingu prasowym.

We wspólnym oświadczeniu oba kraje zapewniły, że będą współpracować „w celu wspierania odporności łańcucha dostaw w strategicznych sektorach, w tym, w szczególności, półprzewodników, baterii i krytycznych minerałów”. Przyrzekły „zbudować silny łańcuch dostaw baterii, aby przewodzić współpracy między podobnie myślącymi krajami”

Blinken powiedział, że ostatnie wydarzenia na świecie, w tym pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie, pokazały wrażliwość krytycznych łańcuchów dostaw, podczas gdy rosnąca liczba krajów zmagała się z obciążeniami związanymi z zadłużeniem z powodu niezrównoważonych i nieprzejrzystych praktyk kredytowych. „Przymusowe i odwetowe praktyki gospodarcze Chińskiej Republiki Ludowej zmuszają kraje do wyborów, które zagrażają ich bezpieczeństwu, własności intelektualnej, niezależności gospodarczej” - powiedział.

Yoshimasa Hayashi nazwał inwazję Rosji na Ukrainę poważnym wyzwaniem dla porządku międzynarodowego i - w widocznym nawiązaniu do Chin, choć nie wymienił ich bezpośrednio - odniósł się do prób „nieuczciwego i nieprzejrzystego wykorzystania wpływów gospodarczych w celu realizacji ... strategicznych interesów i modyfikacji istniejącego porządku międzynarodowego”. Dodał, że nowy powstały ośrodek badawczy będzie otwarty dla innych „podobnie myślących” krajów, aby wziąć w nim udział, powiedział.

„Jak rozmawialiśmy dzisiaj, półprzewodniki są podstawą naszej gospodarki i bezpieczeństwa narodowego”, powiedział z kolei Raimondo, dodając, że urzędnicy omówili współpracę w zakresie półprzewodników, „zwłaszcza w odniesieniu do zaawansowanych półprzewodników”.

Oba kraje nie ujawniły natychmiast dodatkowych szczegółów planu, ale japońska gazeta „Nikkei Shimbun” napisała wcześniej, że hub zostanie utworzony w Japonii do końca tego roku w celu badania 2-nanometrowych chipów półprzewodnikowych. Będzie on zawierał prototypową linię produkcyjną i powinien rozpocząć produkcję półprzewodników do 2025 roku. Gdy masowa produkcja stanie się wykonalna, instytucja zaoferuje technologię firmom w Japonii i za granicą. Zwróci się do firm na Tajwanie, a także w krajach o wspólnych wartościach, takich jak Korea Południowa, w sprawie partnerstwa.

Ponadto Japonia i USA przygotują wsparcie fiskalne, aby pobudzić swój przemysł chipowy. Jedna z propozycji Tokio zakłada zainwestowanie 1 biliona jenów (7,3 miliarda dolarów) w badania i rozwój w ciągu dekady. Po stronie amerykańskiej, Izba Reprezentantów USA uchwaliła w czwartek „Chips and Science Act”, która zatwierdza 52 miliardy dolarów dotacji na produkcję i badania półprzewodników. Oczekuje się, że prezydent Joe Biden podpisze ją jeszcze w tym tygodniu.

Podczas waszyngtońskiego spotkania poinformowano także, że USA rozumieją zamiar Japonii, aby utrzymać swój udział w projekcie naftowo-gazowym Sachalin-2 pomimo sankcji nałożonych na Moskwę przez Waszyngton, Tokio i innych po inwazji na Ukrainę. Japońskie domy handlowe Mitsui & Co i Mitsubishi Corp posiadają łącznie 22,5% udziałów w projekcie.

Na Tajwanie znajduje się ponad 90% światowej zdolności produkcyjnej półprzewodników w kategoriach mniejszych niż 10 nm (każdy z nas ma taki np. w smartfonie), a wyspa planuje również rozpocząć produkcję chipów 2-nm do 2025 roku. Zachodzą obawy o stabilność dostaw, gdyby pojawiły się kłopoty z udziałem Tajwanu i Chin, które postrzegają wyspę jako zbuntowaną prowincję. W czwartek chiński przywódca Xi Jinping ostrzegł w rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem przed igraniem z ogniem w sprawie Tajwanu, podkreślając obawy Pekinu związane z możliwą wizytą na wyspie należącej do Chin przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Produkcji zaawansowanych chipów przewodzi obecnie Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, a za nim południowokoreański Samsung Electronics i amerykańska firma Intel. Stany Zjednoczone są centrum projektowania układów scalonych, z takimi firmami jak Nvidia i Qualcomm, podczas gdy japońskie firmy, takie jak Tokyo Electron, Screen Holdings, Shin-Etsu Chemical i JSR są bardzo konkurencyjne w zakresie sprzętu i materiałów do produkcji układów scalonych, oferując żyzny grunt dla współpracy. Udział Japonii w światowym rynku spadł z około połowy około 1990 roku do zaledwie 15% obecnie. Aktualny podział zadań wygląda w ten sposób, że rozwój i projektowanie skoncentrowano w USA, a produkcję na Tajwanie.

Źródła: Reuters, Asia Nikkei, Voa News

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200