URTiP sprawdzi blokowanie skradzionych komórek

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty sprawdzi czy Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel wywiązują się z przepisów ustawy Prawo Telekomunikacyjne dotyczących blokowania numerów IMEI telefonów komórkowych. Postępowanie kontrolne potrwa do 31 stycznia 2005 r.

Od pierwszego stycznia 2005 r. wszedł długo oczekiwany obowiązek polskich operatorów komórkowych uniemożliwiania użytkowania w ich sieci skradzionych telefonów komórkowych oraz przekazywania informacji identyfikujących taki aparat do pozostałych operatorów w celu zablokowania możliwości ich uruchomienia w innej sieci.

"Czarne listy" numerów IMEI (International Mobile Equipment Identity), które operatorzy muszą wymieniać między sobą, być może przyczynią się do ograniczenia wtórnego rynku kradzionych aparatów. Jak dużo telefonów pada łupem złodziei - szczegółowych statystyk policyjnych nie ma. Przypomnijmy, blokada numeru IMEI, przypisanego do konkretnego aparatu, zapobiega korzystaniu z tego telefonu przy użyciu innej karty SIM.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym sieci Era, operator otrzymał od początku roku już 18 wniosków o zablokowanie numeru IMEI - tylko część dotyczyła aparatów skradzionych w nowym roku. Operator prowadzi tylko ewidencję wszystkich kart SIM zablokowanych niezależnie od przyczyny.

Numer IMEI aparatu widnieje m.in. na umowie zawartej z operatorem czy, która jest równocześnie dowodem 'przynależności' aparatu do abonenta. Niezbędne do złożenia wniosku o zablokowanie numeru IMEI będą ponadto dowód osobisty i zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży na policji. Numer można również wyświetlić, wprowadzając z klawiatury telefonu następujący ciąg znaków: *#06#.

Dla Computerworld online komentuje Kuba Pancewicz, dyrektor generalny Nokia Poland:

Numer seryjny telefonu, czyli numer IMEI jest niepowtarzalny i w założeniu niemożliwy do zmiany. Do tej pory odnotowaliśmy przypadki zmiany tego numeru jedynie w starszych modelach telefonów Nokia, już od dawna przez nas nie produkowanych. Wraz z rozwojem technologii, usprawniane są również zabezpieczenia telefonów. W obecnie produkowanych i sprzedawanych telefonach Nokia do tej pory nie odnotowaliśmy przypadków skutecznej zmiany numeru seryjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200