"- UPSik!" (czyli SELECT 600 firmy ECP)

Na różnego rodzaju sympozjach, wystawach, a nawet w rozmowach między użytkownikami coraz częściej pada magiczne hasło - bezpieczeństwo danych. Jest to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące zabezpieczenie antywirusowe, jakość nośników, specjalne rozwiązania sprzętowe (np. RAID), itp.

Na różnego rodzaju sympozjach, wystawach, a nawet w rozmowach między użytkownikami coraz częściej pada magiczne hasło - bezpieczeństwo danych. Jest to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące zabezpieczenie antywirusowe, jakość nośników, specjalne rozwiązania sprzętowe (np. RAID), itp.

W codziennej praktyce jednak nie musimy mierzyć aż tak wysoko. Najczęściej bowiem skoncentrujemy się na jednym z najbardziej oczywistych urządzeń o takim przeznaczeniu - "podtrzymywaczu napięcia", czyli tzw. UPS-ie, takim jak np. urządzenie SELECT 600 firmy Emerson Computer Power.

Po co mi to?

Konstruktorzy komputerów zrobili już wiele, by pracowało nam się łatwiej, przyjemniej i pewniej. Być może właśnie dlatego często zapominamy, że np. tekst, baza danych, czy arkusz kalkulacyjny, nad którym właśnie pracowaliśmy, z chwilą nagłego zaniku napięcia w sieci zostanie wymazany z pamięci naszego PC równie skutecznie jak z twardego dysku poleceniem systemowym FORMAT. Podobne też skutki będzie miało podłączenie komputera do zbyt obciążonej sieci, z tym, że niejednokrotnie może to doprowadzić nawet do awarii sprzętu.

Aby ustrzec się przed takimi niebezpieczeństwami, (wszak utrata kilku godzin pracy bywa zazwyczaj "troszkę" denerwująca, a "dym z płyty" kojarzy się większości z nas z totalną klęską), stosuje się urządzenia podtrzymujące i stabilizujące napięcie, ponieważ pozwalają one bezproblemowo zakończyć pracę w przypadku nagłych wypadków.

Pierwsze spotkanie

SELECT 600, to podłużne pudełko, zbliżone rozmiarami do obudowy komputerowej miditower. Waży ok. 11,5 kg i jest wyposażony w system wewnętrznej diagnostyki oraz firmowe oprogramowanie, działające w środowisku DOS lub , które pozwala na ustalanie podstawowych parametrów systemu, bez zaglądania pod biurko.

Przy jego pomocy możemy się np. przekonać o ewentualnych uszkodzeniach, niskim poziomie napięcia w akumulatorze, a także ustalić i kontrolować zachowanie się naszego UPS-a w krytycznych sytuacjach. Producent chwali się także systemem "podbijania" napięcia (boost), pozwalającym na działanie zasilacza, nawet przy mocno obniżonym napięciu, bez potrzeby korzystania z akumulatora. Oznacza to w praktyce, że w przypadku całkowitego zaniku zasilania, bateria SELECTa jest w pełni gotowa użyczyć energii komputerowi przez ok. 6 min, a nawet "podnieść" całkowicie wyłączony system.

Z bliska

Instalacja SELECT-a, rzecz niezwykle prosta, polega na połączeniu kabli, wgraniu oprogramowania i... całkowitym zapomnieniu o tym, co kupiliśmy. ten bowiem komunikuje się z komputerem przez 25- szpilkowy port typu D i ma na tylnej płycie zamontowane cztery gniazda obciążeniowe typu CEE22 do podłączenia urządzeń. Mieści się dobrze pod biurkiem, a pomyślne ustawienia warunków pracy okazują się wystarczające w większości sytuacji.

Najbardziej więc zdziwieni będą zapewne tzw. wnikliwi użytkownicy, czyli wszyscy ci, którzy w poszukiwaniu dodatkowych opcji zagłębią się w lekturę średniej grubości firmowego podręcznika obsługi. Ten UPS potrafi bowiem więcej niż jego koledzy o podobnych wymiarach i ma kilka udogodnień rzadko spotykanych.

Inne udogodnienia

Przy bliższym poznaniu SELECT rzeczywiście bardzo zyskuje w oczach użytkownika, choć wiedza ta nie każdemu musi być potrzebna. Administratorzy np. docenią, że ma on taką bardzo istotną cechę, jak możliwość zdalnego wyłączania i załączania zasilania. Możliwe jest także zdalne włączenie lub wyłączenie dostępu do zasilania poszczególnych elementów systemów sieciowych lub wielodostępnych oraz to, że może się interaktywnie komunikować się z większością systemów operacyjnych, także w standardzie SNMP. Dość istotną cechą jest także fakt, że na wyjściu otrzymujemy w pełni sinusoidalny kształt napięcia, co umożliwia podłączenie doń także innych urządzeń (np. telewizora, czy sprzętu audio).

SELECT 600 jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Producent zadbał też np. o to, aby spełniał wymagania norm EWG dotyczących zabezpieczenia urządzeń elektrycznych i miał zabezpieczenie przed 200% przeciążeniem lub zniszczeniem na skutek niewłaściwego podłączenia. Jest on także bardzo oszczędny w eksploatacji dlatego, że moc pobierana jest automatycznie dostosowywana do wartości mocy przyłączonej, a nie nominalnej urządzenia, co z kolei odczuwa się przy płaceniu rachunków.

Zastosowania

Choć opisywany UPS nie jest lekarstwem na wszystkie kłopoty, (nie potrafił np. ustabilizować wyjątkowo silnego spadku napięcia, który wystąpił po włączeniu się hydroforu w mieszkaniu jednego z naszych kolegów), Select 600 może być naszym zdaniem stosowany do współpracy z jednostkami centralnymi, w systemach CAD/CAM, urządzeniach telekomunikacyjnych, małych sieciach i pojedynczych jednostkach komputerowych, czyli np. w biurach projektowych i mniejszych urzędach.

Zasilacz ten posiada ponadto system kompensacji temperatury, dzięki któremu akumulatory mogą pracować dłużej niż w innych urządzeniach. Nie polecamy go natomiast do zasilania dużych sieci, gdyż te wymagają jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań.


TOP 200