UPS - dostępność infrastruktury najważniejsza

Podsumowanie

Systemy teleinformatyczne muszą się zmierzyć z awariami sieci elektroenergetycznej, co powoduje konieczność stosowania złożonych systemów zasilania gwarantowanego. Wzrost liberalizacji rynku energii elektrycznej wpływa na obniżanie kosztów przez zakłady energetyczne, czego bezpośrednim wynikiem jest wydłużenie czasu pomiędzy pracami konserwacyjnymi, co jak nietrudno przewidzieć powoduje obniżenie się jakości działania sieci elektroenergetycznej.

Niezadowalający stan sieci elektroenergetycznej i instalacji elektrycznych oraz korzystanie z coraz bardziej wrażliwych urządzeń elektrycznych w konsekwencji powoduje wzrost liczby przestojów. Występujące w ostatnim okresie i nagłaśniane w mediach wielkie awarie systemów zasilania (tzw. blackout) wpłynęły znacząco na większą świadomość użytkowników potrzeby stosowania urządzeń zabezpieczenia zasilania.

Obecnie systemy zasilania gwarantowanego dla ważnych obiektów typu serwerownia lub data center to już standardowo systemy redundantne, najczęściej modułowe. UPS modułowe dzięki swojej konstrukcji pozwalającej na wymianę modułów bez przerywania pracy umożliwiają uzyskanie wyższej dostępności zasilania oraz charakteryzują się dużymi możliwościami adaptacyjnymi w zmieniających się warunkach.

Szacunkowe dane wskazują, iż obroty różnych firm w zakresie UPS-ów modułowych przekraczają już 20% ogólnej wartości sprzedanych UPS-ów na naszym rynku, a wartość ta będzie niewątpliwie podlegać zwiększeniu w miarę wzrostu liczby dużych projektów inwestycyjnych, co powinno następować w przyszłym roku.

Współczesne systemy zasilania gwarantowanego pozwalają na uzyskanie poziomu niezawodności 99,9999999, co oznacza sumę czasu przerw na poziomie 30 ms/rok. Pojawiły się również pierwsze perspektywy alternatywy dla baterii akumulatorów w postaci superkondensatorów oraz magnetycznych zasobników nadprzewodnikowych (SMES), ale z pewnością długo jeszcze nie będą one w powszechnym zastosowaniu. W ofercie niektórych firm pojawiły się ogniwa paliwowe, które mogą być alternatywnym rozwiązaniem dla agregatów prądotwórczych.

<hr size=1 noshade>Jakość napięcia

UPS - dostępność infrastruktury najważniejsza
Do wszystkich produkowanych przez siebie modeli zasilaczy UPS firma EVER wprowadziła system CDS (Clear Digital Sinus). CDS jest cyfrowym układem umożliwiającym generację na wyjściu zasilacza UPS napięcia wyjściowego o kształcie sinusoidy w trybie pracy z baterii akumulatorów. Znacząco wpływa na poprawę parametrów jakościowych napięcia na wyjściu zasilacza i umożliwia współpracę z urządzeniami IT wyposażonymi w zasilacze sieciowe z korektorami współczynnika mocy PFC (Power Factor Correction).

Do PC i małych serwerów

UPS - dostępność infrastruktury najważniejsza
Nowa seria zasilaczy firmy Eaton UPS Powerware 3105 jest dostępna w zakresie mocy 350-500 VA i zapewnia kilkuminutowy czas autonomii. Zasilacze UPS tej serii są dedykowane do ochrony pojedynczych komputerów PC i małych serwerów. Właściwości filtrowania UPS-a chronią sprzęt IT z niego zasilany przed większością występujących zakłóceń zasilania. Zasilacze UPS mają gniazdo ochrony przepięciowej zabezpieczającej przed zakłóceniami z sieci teleinformatycznej.

Bez wyłączania

UPS - dostępność infrastruktury najważniejsza
Wymianę modułów akumulatorowych bez konieczności wyłączania systemu umożliwia seria APC Smart-UPS SC, o mocy wyjściowej od 250 do 1500 VA. Seria oferuje ponadto wiele opcji zarządzania dostępnych dla innych zasilaczy typu Smart, gwarantując pełne zarządzanie i monitorowanie wielu parametrów. Większość modeli serii Smart-UPS SC jest dostępna zarówno w wersji wolno stojącej, jak i do montażu w szafie przemysłowej.

Do telefonii IP

UPS - dostępność infrastruktury najważniejsza
Nowe urządzenie Midspan firmy MGE UPS Systems jest przeznaczone dla użytkowników telefonii IP. To rodzaj przełącznika wykorzystującego standard IDEE 802.3af Power over Ethernet (PoE), umożliwiający zasilanie przy użyciu sieci Ethernet. Porty Midspana mogą zasilać podłączone do nich urządzenia sieciowe przez istniejące kable UTP, redukując koszty okablowania.

Do zadań specjalnych

UPS - dostępność infrastruktury najważniejsza
Do zabezpieczenia urządzeń systemów automatyki pracujących w trudnych warunkach przemysłowych oraz innych newralgicznych systemów procesu produkcji są przeznaczone zasilacze AIS 3000 firmy APC. Dostępne w zakresie mocy 10 - 40 kVA, wykonane w topologii podwójnej konwersji, uzyskują - podobnie jak rodzina Smart-UPS VT - sprawność na poziomie 95,5% dla obciążeń w przedziale od 25% do 100% mocy znamionowej.


TOP 200