UKE publikuje raport analizujący usługi mobilnego dostępu do internetu

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował na swojej witrynie raport analizujący dostępność oraz ceny usług oferujących mobilnym użytkownikom bezprzewodowy dostęp do internetu. Okazuje się, że w Polsce w 2019 r. mobilny użytkownik płacił średnio za taką usługę ok. 45 zł miesięcznie.

Raport

Co ciekawe, za internet stacjonarny trzeba było zapłacić więcej, bo 58 zł. Raport podkreśla, że pomimo rosnących z roku na rok udziałów połączeń światłowodowych, technologia mobilna stanowi jeden z ważniejszych rodzajów źródeł dostępu do internetu dla użytkowników w Polsce.

Świadczy o tym fakt, że łączna liczba użytkowników internetu mobilnego w Polsce wyniosła ponad 8,4 mln osób, a prawie 1/3 wszystkich przychodów z usług internetowych względem technologii generowały przychody z modemów 2G/3G/4G.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?
  • W zeszłym roku polscy użytkownicy sieci mobilnych przenieśli rekordową liczbę numerów

Jeśli chodzi o oferty abonamentowe, to w lipcu 2020 r. średnie miesięczne koszty użytkowania internetu mobilnego wyniosły około 55 zł, a najtańszą ofertę przedstawił tu Orange (20,82 zł) za najniższy miesięczny limit transmisji danych wynoszący 10 GB, a najdroższą Play za ofertę 500 GB miesięcznie (111,67 zł), dostępną również w standardzie 5G6

Ciekawa jest też informacja iż w przeliczeniu na 1 GB danych koszty ponoszone przez użytkowników wyniosły średnio 0,81 zł, a mediana wyniosła 0,85 zł. Natomiast największą rozpiętość rzeczywistych kosztów za jednostkę danych oferował Orange, najmniejszą zaś Cyfrowy Polsat.

I na koniec jeszcze jedna ciekawa informacja. W części podsumowującej raport czytamy iż uwzględniając minimalne wynagrodzenie netto (około 1920 zł13) i średnie wynagrodzenie netto (około 3815 zł14) w czerwcu 2020, obliczony na podstawie zestawienia cen średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił odpowiednio około 3% i około 1,5% miesięcznego wynagrodzenia w 2020.

Raport podkreśla, że w realiach panującej obecnie na świecie pandemii, dla wielu osób mogących pracować zdalnie usługi mobilnego dostępu do sieci mogą okazać się często jedynym rozwiązaniem problemów z dostępem do internetu.

Cały raport znajduje się tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200