UEFI następcą systemu BIOS

W ostatnim tygodniu lipca szereg producentów - w tym IBM, HP i Dell - utworzyło forum UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), które podejmie trud opracowania systemu UEFI. UEFI zastąpi system BIOS stosowany obecnie w pecetach i serwerach.

Nowa specyfikacja UEFI pozwoli przezwyciężyć problemy, które towarzyszą jednemu z najstarszych elementów systemów obliczeniowych (opracowanemu jeszcze w 1981 roku), jakim jest BIOS.

BIOS był oczywiście cały czas udoskonalany i modyfikowany, ale jego podstawowe założenia nie zostały zmienione. System wspiera cały czas mocno już przestarzałe technologie, jak choćby sposób obsługiwania obrazów wideo.

Zobacz również:

  • Niebezpieczne UEFI
  • Pojawiła się usterka w BIOS-ie komputerów Dell i Alienware. Zalecana aktualizacja

BIOS kontroluje przepływ danych między systemem i różnymi urządzeniami (takimi jak dyski twarde i adaptery wideo), realizując te zadania we wstępnej fazie rozruchu komputera. BIOS sprawdza wtedy czy wszystkie urządzenia są sprawne, zanim do pamięci komputera zostanie załadowany właściwy system operacyjny.

UEFI określi model interfejsu sprzęgającego system operacyjny z oprogramowaniem "firmware" peceta lub serwera. Interfejs zawiera tabele, w których są przechowywane wszystkie informacje definiujące daną platformę, niezbędne do uruchomienia procedury rozruchu komputera.

Ważne jest to, że inaczej niż BIOS (który opracowano z myślą o układach CPU architektury x86), UEFI nie będzie powiązany z żadną konkretną platformą procesorową. UEFI nie zastąpi zupełnie systemu BIOS. Do zaimplementowania opcji POST (Power On Self Test) i Setup, potrzebne będzie dalej oprogramowanie "firmware".

UEFI jest organizacją "non-profit", która ma nadzieję, że w najbliższym czasie do jej szeregów dołączą kolejne firmy, takie jak AMD, American Megatrends czy Microsoft.

Prawa autorskie oryginalnej specyfikacji UEFI (EFI 1.10) należą obecnie do Intela. Więcej informacji tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200