UE zamierza nałożyć na Apple potężną karę

W wyniku postępowania antymonopolowego, będącego następstwem skargi złożonej przez szwedzką firmę Spotify, UE zamierza nałożyć na Apple karę w rekordowej wysokości 500 mln euro. Będzie to pierwsza tego rodzaju kara nałożona przez Brukselę na Apple. Oficjalne ogłoszenie w tej sprawie nastąpi prawdopodobnie już na początku przyszłego miesiąca.

Grafika: GeoffreyWhiteway/freerangestock

To wyjątkowo dotkliwa kara, ale zgodnie z unijnymi przepisami, Apple mogło zostać ukarane grzywną w wysokości dochodzącej aż do 10% jego rocznej globalnej sprzedaży. Skargę złożyła szwedzka firma Spotify, która twierdziła, że została zmuszona do zwiększenia miesięcznej ceny subskrypcji swojej usługi co było spowodowane tym, że Apple złamało prawo UE w zakresie dostępu do usług strumieniowego przesyłania muzyki.

Dochodzenie dotyczyło tego, czy Apple manipulowało aplikacjami w taki sposób, aby nie informowały użytkowników o tańszych alternatywach dostępu do tych muzycznych subskrypcji, które nie pochodziły z jego sklepu App Store. Apple nigdy wcześniej nie zostało ukarane przez UE grzywną za naruszenia przepisów antymonopolowych. Natomiast w 2020 roku firma została ukarana grzywną w wysokości 1,1 mld euro we Francji, za zachowania antykonkurencyjne. Kara ta została po apelacji zmniejszona o prawie jedną trzecią, do wysokości do 372 mln euro.

Zobacz również:

  • Francuski organ regulacyjny nakłada na Google kolejną potężną grzywnę
  • Komisja Europejska bierze pod lupę trzech amerykańskich gigantów rynku IT
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200