UE żąda od firmy Google gigantycznego odszkodowania

Unia Europejska nałożyła na firmę Google gigantyczną karę w wysokości 4,3 mld euro (czyli 5 mld USD) za to, że stosując niezgodne z prawem praktyki promuje swój mobilny system operacyjny Android i towarzyszące mu oprogramowanie.

Jest to jak dotąd najwyższa kara jaką Unia nałożyła na jedną firmę za stosowanie praktyk monopolistycznych.

Unia twierdzi, że Google zmusza producentów smartfonów - w tym takie firmy, jak Samsung i Huawei - do preinstalowania na nich swoich usług. Chodzi tu przede wszystkim o takie usługi, jak Google Search i Google Maps.

Zobacz również:

Według Unii, Google zmusza producentów smartfonów do preinstalowania na nich swojej przeglądarki Chrome oraz aplikacji Search. Bez nich użytkownik smartfona nie może bowiem uzyskać dostępu do sklepu Play i pobierać z niego interesujące go oprogramowanie. Google uniemożliwia też producentom Androidowych urządzeń sprzedawania smartfonów czy tabletów, na których ich użytkownik mógłby zainstalować inny system operacyjny.

Korporacja miała też płacić producentom takich urządzeń za preinstalowanie na nich swojej usługi Search, walcząc w ten sposób w niezgodny z prawem sposób z innymi dostawcami tego rodzaju usług.

Jak można się było spodziewać, Google odrzuca te oskarżenia i zapowiada, że będzie się odwoływać od tego wyroku. Wygląda więc na to, że może to być bardzo długi proces i na ostateczne orzeczenie w tej sprawie będziemy musieli poczekać jeśli nie kilka lat, to na pewno wiele miesięcy.


TOP 200