UE przeznaczy miliardy euro na fabryki układów scalonych

Komisja Europejska przedstawiła dziś wart miliard euro plan zapewnienia finansowania dla fabryk innowacyjnych chipów. zgodnie z planem Komisji Europejskiej, wartym miliard euro, przedstawionym we wtorek, mającym na celu pobudzenie przemysłu chipowego i zmniejszenie zależności od firm amerykańskich i azjatyckich. W tym celu złagodzi zasady pomocy publicznej.

UE przeznaczy miliardy euro na fabryki układów scalonych

Jeremy Bezanger / Unsplash

Posunięcie władz wykonawczych Unii Europejskiej można odczytać jako odpowiedź na wartą 52 miliardy USD amerykańską ustawę o chipach, mającą na celu zwiększenie konkurencyjności w stosunku do Chin i pojawia się w momencie, gdy globalny niedobór chipów i wąskie gardła w łańcuchu dostaw powodują spustoszenie wśród producentów samochodów, dostawców usług medycznych, operatorów telekomunikacyjnych i innych.

Europejska ustawa o chipach „umożliwi 15 miliardów euro dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych do 2030 roku”, napisała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w oświadczeniu dla mediów. „Będzie to uzupełnienie 30 mld euro inwestycji publicznych już zaplanowanych w ramach NextGenerationEU, Horizon Europe i budżetów krajowych. Środki te zostaną uzupełnione o kolejne długoterminowe inwestycje prywatne”. Von der Leyen zapowiedziała, że dla innowacyjnych fabryk chipów Unia złagodzi swoje zasady pomocy publicznej, które mają na celu zapobieganie nielegalnym i niesprawiedliwym dotacjom przyznawanym przez kraje UE firmom. „Dostosowujemy zatem nasze zasady pomocy państwa, pod ścisłymi warunkami. Pozwoli to - po raz pierwszy - na wsparcie publiczne dla europejskich „pierwszych w swoim rodzaju” zakładów produkcyjnych, które przynoszą korzyści całej Europie."

Zobacz również:

  • Włochy chcą być jednym z największych producentów chipów w Europie
  • Pierwsza europejska fabryka firmy Huawei powstanie we Francji
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Aktualnie różne kraje UE zabiegają o amerykańskiego producenta chipów Intel , który jeszcze nie ogłosił, gdzie zlokalizuje europejski mega-fabrykę. Niedawno ogłosił prace nad gigantyczną fabryką podzespołów w amerykańskim Ohio. Nic dziwnego, że Intel z zadowoleniem przyjął unijne naciski na produkcję chipów. „Obecnie rozważamy znaczne zwiększenie naszej obecności w Europie i oczekujemy, że ustawa o chipach UE ułatwi nam realizację tych planów” - napisała firma w oświadczeniu.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200