UE proponuje przepisy ułatwiające pozywanie za szkody producentów dronów i systemów AI

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy ułatwiające osobom fizycznym i przedsiębiorstwom pozywanie producentów dronów, robotów i innych produktów wyposażonych w oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję o odszkodowanie za wyrządzone przez nie szkody.

Lars Nissen / Pixabay

Dyrektywa w sprawie odpowiedzialności za sztuczną inteligencję ma na celu rozwiązanie problemu rosnącego wykorzystania produktów i usług opartych na sztucznej inteligencji oraz mozaiki przepisów krajowych w całej Unii Europejskiej liczącej 27 państw.

Zgodnie z projektem przepisów, poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowanie za szkody na życiu, mieniu, zdrowiu i prywatności wynikające z winy lub zaniechania dostawcy, twórcy lub użytkownika technologii AI lub za dyskryminację w procesie rekrutacji z wykorzystaniem AI.

Zobacz również:

  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać

„Chcemy, aby ofiary szkód spowodowanych przez sztuczną inteligencję miały taki sam poziom ochrony jak ofiary starych technologii” - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Przepisy zmniejszają ciężar dowodu spoczywający na poszkodowanych dzięki „domniemaniu przyczynowości”, co oznacza, że poszkodowani muszą jedynie wykazać, że nieprzestrzeganie przez producenta lub użytkownika określonych wymogów spowodowało szkodę, a następnie powiązać to z technologią AI w pozwie.

W ramach „prawa dostępu do dowodów” poszkodowani mogą zwrócić się do sądu o nakazanie firmom i dostawcom dostarczenia informacji o systemach AI wysokiego ryzyka, aby mogli zidentyfikować osobę odpowiedzialną i winę, która spowodowała szkodę.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200