UE pracuje nad rozporządzeniem zapewniającym bezpieczeństwo inteligentnym urządzeniom

Unia Europejska proponuje nowy pakiet przepisów dotyczących funkcjonowania inteligentnych urządzeń, co powinni zmusić producentów sprzętu podłączanego do internetu (takiego jak pralki, lodówki czy zabawki) do stosowania w nich rozwiązań zapewniających ich użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Grafika: aifaindia

Proponowane przez UE regulacje prawne regulujące kwestię tzw. odporności cybernetycznej mają zobligować producentów urządzeń cyfrowych do wyposażania ich w rozwiązania, które będą funkcjonować przez cały cykl ich życia. Oznacza to, że producenci będą musieli zapewnić użytkownikom takich urządzeń stałe wsparcie techniczne, takie same je to oferowane obecnie przez dostawców sprzętu komputerowego czy zarządzającego nimi oprogramowania.

Projekt rozporządzenia reguluje też inną ważną kwestię. Chodzi o to iż producenci inteligentnych urządzeń cyfrowych będą musieli przekazywać ich użytkownikom jak to określono „wystarczające i dokładne informacje techniczne”, które pozwolą im zrozumieć już w momencie zakupu urządzenie czym jest jego i jak należy je konfigurować, aby hakerzy nie mogli się do niego włamywać..

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo kodów QR w praktyce
  • UE grozi TikTokowi gigantyczną karą
  • UE ukarała TikTok olbrzymią karą

Kary zaproponowane przez Komisję za nieprzestrzeganie określonych wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa są bardzo wysokie i sięgają kwoty 15 mln EUR lub 2,5% światowego rocznego obrotu producenta urządzenia. W przypadku naruszenia innych obowiązków regulacyjnych nie dotyczących bezpieczeństwa, maksymalna sankcja wynosi 10 mln EUR lub 2% obrotu.

UE proponuje, aby rozporządzenie miało zastosowanie do wszystkich produktów, które są połączone do internetu bezpośrednio, jak również takie, które uzyskują dostęp do tego medium za pośrednictwem innych urządzeń. Rozporządzenie nie miałoby dotyczyć określonych grup produktów, co do których wymogi cyberbezpieczeństwa są już określone w istniejących przepisach unijnych. Chodzi tu głównie o sprzęt medyczny, lotnictwo czy przemysł motoryzacyjny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200