UE oskarża Microsoft o stosowanie praktyk monopolistycznych

Unia Europejska wszczęła oficjalnie dochodzenie przeciwko firmie Microsoft, oskarżając ją kolejny raz o złamanie prawa antymonopolowego. Tym razem chodzi o to iż Microsoft mógł według UE naruszyć unijne prawo dotyczące konkurencji, decydując się na włączenie aplikacji Teams do swoich pakietów Office 365 i Microsoft 365.

Grafika: Microsoft

Komisja uważa iż postępując w ten sposób Microsoft wykorzystał swoją dominującą pozycję na rynku oprogramowania i złamał zasady dotyczące konkurencyjności, jakie obowiązują w obszarze EEA (European Economic Area; Europejski Obszar Ekonomiczny). UE jest szczególnie zaniepokojona tym, że decydując się na taki krok, Microsoft nie dał klientom żadnej możliwości wyboru narzędzia wspierającego pracę grupową, zmuszając ich do używania aplikacji Teams. Komisja stwierdza, że krok Microsoftu jest niczym innym jak sprzedażą wiązaną i oznacza, że konkurując z nim firmy nie mają żadnych szans na to. aby zaoferować użytkownikom pakietów Office 365 i Microsoft 365 swoje produkty.

Microsoftu broni się i słowami swojego rzecznika prasowego twierdzi, że zapozna się z tym oskarżeniem i będzie współpracować z Komisją, starając się znaleźć razem z nią rozwiązanie, które rozwieje jej obawy. Chociaż Komisja ma możliwość zastosowania tymczasowych uprawnień w sytuacjach w których uważa, że podejrzenie o sprzeniewierzenie się zasadom regulującym kwestię konkurencyjności konkurencji jest uzasadnione, w tym konkretnym przypadku nie uciekła się do takich kroków.

Zobacz również:

  • Meta zniesie restrykcje nałożone na konta Donalda Trumpa
  • OneNote będzie mógł czytać notatki pisane odręcznie
  • Europa stawia na sztuczną inteligencję

Na koniec warto przypomnieć, że UE ma teraz dodatkowe uprawnienia w zakresie egzekwowania prawa antymonopolowego, które obowiązują od maja tego roku, gdyż właśnie wtedy weszła w życie nowa ustawa o rynkach cyfrowych (chodzi o ustawę DMA; Digital Markets Act). Wiele wskazuje na to, że to nowe prawo regulujące kwestię konkurencyjności będzie miało również zastosowanie do działalności Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200