UE chce utworzenia europejskiego konsorcjum produkującego układy elektroniczne

Komisja Europejska nawołuje do zacieśnienia współpracy między producentami mikroprocesorów. We wzmocnieniu pozycji europejskiego przemysłu elektronicznego pomóc ma powołanie międzynarodowego konsorcjum. Wzorem dla takiej organizacji miałby być koncern Airbus.

"Gospodarka cyfrowa rozwija się w tempie siedmiokrotnie wyższym niż średnie tempo rozwoju gospodarczego na świecie. Trzeba podjąć wszelkie działania, które pozwolą umocnić pozycję europejskich dostawców rozwiązań cyfrowych" - twierdzi Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej. Neelie Kroes nawołuje również do zacieśnienia współpracy m.in. w segmencie mikroprocesorów. Według niej wspólna inicjatywa państw członkowskich UE gwarantowałaby odpowiednią skalę i konkurencyjność przedsięwzięcia.

Wzorem dla takiej organizacji miałby być koncern Airbus - koncern, który został utworzony z połączenia dostawców rozwiązań dla lotnictwa i obronności przy wsparciu m.in. rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jako taki Airbus miał konkurować na zasadach komercyjnych m.in. z amerykańską firmą Boeing. Firma powołana w oparciu o szeroką współpracę europejskich dostawców odniosła sukces - w 2011 roku Airbus dysponował mierzonym w liczbie zamówień udziałem rynkowym na poziomie 64%. "Oczywiście nie zamierzamy bezpośrednio kopiować modelu działania koncernu Airbus. Faktem jest jednak, że firma ta nie powstała przez przypadek. Airbus jest efektem precyzyjnie zaplanowanych i skoordynowanych działań prowadzonych zarówno na poziomie poszczególnych państw, jak i całej Unii. Naszym zdaniem podobną wartość może przynieść współpraca także w sektorze mikroprocesorów" - dodaje Ryan Heath, rzecznik Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum

Komisja Europejska pracuje również nad stworzeniem unijnej strategii dla przemysłu elektronicznego. Realizacja wytycznych zapisanych w strategii ma pozwolić na zwiększenie konkurencyjności tego sektora europejskiego przemysłu, a także skali europejskich inwestycji w projektowanie i produkcję układów elektronicznych. Tymczasem z analiz organizacji World Semiconductor Trade Statistics wynika, że udział europejskich dostawców mikroprocesorów w światowym rynku spada z roku na rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200