UE bierze pod lupę transakcję przejęcia przez Broadcom firmy VMware

Unia Europejska rozpoczęła śledztwo dotyczące przejęcia przez Broadcom za kwotę 61 mld USD znanego producenta oprogramowania VMware. Wcześniej kroki takie podjęło podobne ciało działające w USA, czyli FTC (Federalna Komisja Handlu).

Komisja UE opublikowała w tym tygodniu oświadczenie, w którym czytamy, że jest szczególnie zaniepokojona tym, iż transakcja ta pozwoli firmie Broadcom ograniczyć w sposób niezgodny z prawem konkurencję na rynku niektórych komponentów sprzętowych współpracujących z oprogramowaniem produkowanym przez VMware.

Komisja stwierdza, że transakcja może mieć negatywny wpływ na dostawy szeregu elementów używanych do produkcji komputerów, takich jak karty sieciowe, interfejsy Fibre Channel czy adaptery pamięci masowych, gdyż przyczyni się do pogorszenia interoperacyjności między oprogramowaniem VMware a sprzętem oferowanym przez konkurencję, faworyzując przy tym własne rozwiązania firmy Broadcom tego typu. Może to doprowadzić do wyższych cen tego typu komponentów i pogorszenia się ich jakości. W opinii analityków obawy nie są bezpodstawne i transakcja może poważnie zaburzyć ten rynek.

Zobacz również:

Komisja ma teraz czas do 11 maja 2023 roku na wydanie ostatecznej decyzji. Czasu jest więc jeszcze sporo i główni gracze będą teraz ze zniecierpliwieniem oczekiwać na opublikowanie przez UE stosownego komunikatu, który albo da transakcji zielone światło, albo zablokuje przejęcie. Zgodnie z umową, płatność ma być realizowana w gotówce oraz w formie akcji. Obserwatorzy rynku IT spekulują, że po sfinalizowaniu całej transakcji Broadcom zdecyduje się na rebranding, zmieniając swoją nazwę na VMware. Zarządy obu firm wyraziły już zgodę na przeprowadzenie transakcji.

Broadcom w oczekiwaniu na decyzję Unii Europejskiej wydał komunikat, w którym czytamy: „Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej konstruktywnej pracy z Komisją Europejską w ramach gruntownej oceny tego przedsięwzięcia”. Jednocześnie Brooadcom przypomina, że w kwestii tej wypowiedziało się już szereg organów działających w wielu krajach na całym świecie, nie zgłaszając jak dotąd do tej transakcji żadnych zastrzeżeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200