Tysiące użytkowników Evernote straciło swoje dane

Producent Evernote przyznał w poniedziałek, że po awarii sprzętu swoje dane utracić mogło nawet 6000 osób na całym świecie. Programiści kombajnu do zapisywania notatek, linków i pomysłów robią, co mogą, ale niektórych danych nie są już w stanie uratować.

Tysiące użytkowników Evernote straciło swoje dane

Motto Evernote brzmi: „pamiętaj o wszystkim!”. Czyżby autorzy zapomnieli o bezpieczeństwie danych swoich użytkowników?

W liście do użytkowników Evernote, Phil Libin (CEO) poinformował, że przyczyną zniknięcia danych było uszkodzenie sprzętu. Dane użytkowników przechowywane były na serwerach o architekturze kryształowej (shard). Uszkodzony został jeden z 37 kryształów. Evernote podało, że problem dotknął 6323 użytkowników, jednak około 70% danych można będzie odzyskać. Pliki przechowywane są na kilku serwerach online, a także w archiwum firmy i na dyskach samych użytkowników.

Oprogramowanie Evernote posiada specjalne zabezpieczenia, więc dane osób, które korzystały z instalowanej wersji programu, są bezpieczne. Inaczej z użytkownikami, którzy korzystali z systemu jedynie za pomocą przeglądarki. Ich dane są już nie do odzyskania.

Zobacz również:

  • Awaria Microsoft Teams - nie działa aplikacja i portal WWW

W ramach przeprosin Evernote obiecało poszkodowanym darmowe konta premium na najbliższy rok. Powstaje jednak pytanie, czy po ostatniej awarii będą oni zainteresowani dalszym korzystaniem z serwisu. Jak zapewnia w swej wiadomości Libin, podobna sytuacja już nigdy nie powinna się powtórzyć.

Problem z danymi to poważny cios dla firmy, która chwaliła się ostatnio przekroczeniem 3,5 miliona użytkowników, którzy zapisali już 145 milionów notatek. Przez ostatnie 2 lata przychody start-upu zwiększały się średnio o 12% w ciągu miesiąca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200