Tysiąc Stingerów dla TP

Już ponad 1000 koncentratorów xDSL z serii Stinger dostarczył Lucent Technologies Polska dla Telekomunikacji Polskiej. Urządzenia są wykorzystywane przez TP do świadczenia usług Neostrada Plus i Internet DSL. Dotychczas zainstalowane Stingery pozwalają na obsługę 700 tys. abonentów.

Seria produktów Stinger obejmuje urządzenia obsługujące różne liczby abonentów, od najmniejszego modelu Stinger MRT, który udostępnia 48 portów ADSL, poprzez model LS obsługujący do 504 portów, aż do Stinger FS+ mającego 1008 portów. W standardowym stojaku ETSI 19" można zainstalować trzy tego typu urządzenia, uzyskując pojemność ponad 3 tys. portów xDSL. Koncentratory Stinger obsługują protokoły ATM, IP, Frame Relay i najpopularniejsze techniki dostępu, takie jak ADSL2+, ADSL, G.lite, SHDSL, SDSL, [email protected], IDSL, T1 i E1, VDSL. Architektura rozwiązań Stinger stosowanych przez TP wykorzystywana jest obecnie w Neostradzie do zapewnienia dostępu do Internetu. Jest to jednak dopiero pierwszy krok, zwiększanie przepustowości od obecnie oferowanych 512 Kb/s w systemach ADSL do zapowiadanych 2Mb/s, a następnie 10 Mb/s w systemach ADSL2+/VDSL, umożliwi operatorowi uruchomienie innych usług w dziedzinie komunikacji, rozrywki, eCommerce, eGovernment, monitoringu itp.

Z usługi Neostrada Plus na koniec września, wg danych operatora, korzystało ok. 66 tys. klientów. TP przewiduje, że do końca roku z potencjału 700 tys. portów może być wykorzystanych ok. 268 tys.

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Starlink dla pojazdów mobilnych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200